Bebekle iletişim bebekle işaretle konuşmak bebek işaretleri


Dokuz aylık olduğunda bebeğiniz derdini anlatmak için aynı zamanda sesler ve mimikler, hatta bazı sözcükler kullanmaya başlar. Bebeklerin çoğu sekiz ay civarında el çırpmaya başlar. Başkaları el çırparken neşeyle katılabilir ya da bazen zekice bir şey yaptıklarında kendileri el çırpıp çevrelerinde izleyenlerden tezahürat beklerler. Dokuz ay civarında güle güle anlamında el sallamaya başlarlar.

Aynı dönemde birçok bebek sizin ona öğretmiş olduğunuz hayvan seslerini taklit eder. Bazı bebekler inek gibi möö sesi çıkartırken ya da dudaklarını . balık gibi hareket ettirirken sizin dikkatinizi kendi bakmakta olduğu şeye çeker ve aklından geçenleri anlamanızı sağlarsa tek kelimeyle sevinçten çılgına döner. Tass bebek, dudaklarını şapırdatarak bize balığı işaret ettiğini anladığımızda o kadar mutlu oldu ki bütün günü balığa bakarak geçirmek istedi ve birkaç gün uyku zamanı geldiğinde bile kıkırdayıp zıplamaya devam etti.

Daha sonra sohbet konularını genişletmeye çalıştı. Yüzünde ‘Şu sesi çıkartarak bu hayvanla ilgili olarak da konuşabilir miyiz?’ der gibi soru soran bir ifadeyle bir sincap resmine baktıktan sonra Brigid’e, sonra tekrar sincaba bakıp bunu birkaç kez tekrarlıyordu. Psikolog Linda Acredolo kendi kızının ‘gerçekten’ konuşmaya başlayana kadar bu şekilde iletişim kurmaya ne kadar hevesli olduğunu fark etmişti. Onun girişimleri sonucunda günümüzde küresel olarak kabul edilen bebek işaretleşmesi kavramı geliştirildi.