bebek beslenme sağlık

7 ay, 7 aylık bebek


Oturma- uzanma
Yedinci ayda bebekler için en iyi vakit geçirme yöntemlerinden biri de oturmaktır. Çoğu bebek bu ay desteksiz oturabilir, bazı bebeklerde bu 8 aya kadar gecikebilir, o yüzden emin değilseniz yanlarını yastıklarla destekleyebilirsiniz.
Bebeğiniz uzanabileceği mesafenin dışında ilginç bir eşya gördüğünde, onu almak isteyebilir. Oturduğu pozisyondan ileri uzanması önemli bir harekettir. Zamanla, uzanmak için dizlerinin üzerinde durmak gerektiğini fark edecek ve dört ayak üzerinde duracaktır. Bundan sonraki hareket olan emeklemeyi öğrenmek için dört ayağı üzerinde ileri geri hareket etmeyi deneyecektir. Bu ayların keyfine varın, çünkü bebeğin sabit olduğu ve sizin peşinden koşmanız gerekmeyen son zamanlardır.
Emniyet
Bebeğiniz şu anda her ne kadar ev içinde yer değiştiremiyor olsa da bunu çok yakında yapabileceği için, şimdiden hazırlıklara başlamakta büyük fayda var. Evinize dikkatli bakınız. Elektrik prizlerini kapatın, elektrik kabloların üzerini güvenli bir şekilde örtün.Kırılabilecek ve/veya kenarları-ucu keskin eşyaları bebeğin uzanabileceği yerlerden kaldırınız.

Evin içerisinde, merdiven başları ve sonlarında olmak üzere kapı konulmasına ihtiyaç duyulabilecek yerleri düşününüz. Çünkü gelecek ay evdeki her türlü kuytu köşe bucağa girip çıkmak ve her şeyi karıştırmak onun asli görevlerinden olacaktır. Bebeğin serbestçe hareket edebileceği alanların olması çok önemlidir. Bunu için oyun bahçesi güvenli bir seçenektir. Yürüteç asla önermiyoruz.

Bebeğinizle banyo zamanı
Artık kendi küveti bebeğinize küçük gelmeye başlamış olabilir. Fakat ıslak bebek vücudu oldukça kaygan olduğundan aileler bebeği direk olarak banyo küvetinde yıkamaya cesaret edemezler. Bebeğinizin küvetten zevk almasının ve tehlikesiz bir şekilde yıkanmasının bir yolu ona küvette eşlik etmektir. Bebeğin banyoda güvenle oturmasını sağlayan plastik bir araç da satın alabilirsiniz. Sizin orada olmanız kendini emniyette hissetmesini sağlayacaktır, dolayısı ile beraber dinlenip suyun içinde vakit geçirmek ve yıkanmak, hem bebeğiniz hem sizin için oldukça zevkli olacaktır. Çeşitli banyo oyuncakları(ördek-top gibi) bebeğinizin keyfini ayrıca bir kat daha arttıracaktır.