Bebekler için oyun; eğlence, vakit geçirme, psikomotor, zihinsel, bedensel, dil gelişimi demektir. Bebeklikten itibaren her yaş döneminde insanların oyun sayesinde öğrenilmesi gereken herhangi bir bilgiyi, davranışı ya da yapılması gereken bir eylemi daha hızlı ve daha kalıcı bir şekilde öğrendikleri yapılan araştırma sonuçlarına göre kanıtlanmış bir gerçek olmaktadır.

Bebekler İçin Oyun
Bebekler için oyunun önemi de tam bu noktada başlamaktadır. Bebeklerle oynanabilecek en kolay ve en kalıcı oyun parmak oyunlarıdır. Tekerlemeler söyleyerek bebeğini karşısına alan bir anne adayı tekerleme sözlerine uygun olarak parmaklarına oynattığında bebeğinin, dil gelişimine, parmakları tanımasına, el ve göz koordinasyonuna katkıda bulunarak bu becerilerin gelişmesini sağlar. Bebeklerle oynanabilecek bir başka oyunda “cee” oyundur. “Cee” oyunu sayesinde bebek var ve yok kavramını öğrenir. Aynı zamanda annesi yüzünü kapadığında onun için yokken, açtığında var olur. Böylece annesi olmadığında da geri geleceğini anlar. Annesine olan güven derecesinde artış gözlenir.

Bunlar dışında ses oyunları da bebeğin kulak gelişimini destekler. Çıngırak ya da kaşıklarla çıkarılan ritimli sesler bebek de ses kavramının oturmasına yardımcı olur.