Bebek Gelişimi(Hamilelikte Bebeklerin Zeka Gelişimleri)Hamilelikte bebeğin zeka gelişimi

Daha karnımızdayken sevmeye başladığımız bebeğimiz için, henüz dünyaya gelmeden önce bile yapabileceğimiz çok şey var. Hamilelikte ve bebeğin ilk aylarındaki bu önemli dönemi en verimli şekilde geçirerek onun zeka gelişimine katkıda bulunabiliriz.

Hamileyken bebeğimizin zeka gelişimini sağlamak için neler yapabiliriz? Hamileyken nasıl beslenmeli, doğumdan sonra onu nasıl beslemeliyiz? Anne baba olarak onunla nasıl bir iletişim kurmalıyız? Pudra.com araştırdı… Sorularımızın yanıtlarını Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu veriyor…

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı?
Hamilelik döneminde bebeğin içinde bulunduğu ortam, tüm gelişimi ve sağlığı için gerekli olduğu kadar zeka gelişimi için de önemli. Özellikle annenin düzgün ve dengeli besleniyor olması ve genel sağlığı, bebeğin zeka gelişimini etkiler.
Bu dönemde annenin balık yağı alması, balık yemesi ya da omega 3 takviyesi almasının, bebeğin zekası üzerine etkili olduğu son yıllarda kanıtlandı.
Anne adayının aynı zamanda toksik etkilerden korunması da önemli. Annenin maruz kaldığı toksinler, bebeğin tüm sağlığını ve zekasını etkileyebiliyor. Örneğin, ton balığı gibi balıklardan civa alınabiliyor. Bu, normal insanlara zarar vermeyeceği halde, gebelik ya da yenidoğan döneminde zararlı olabiliyor.
Arsenik gibi pek çok çevresel toksine dikkat etmek gerekiyor. Bunlar bebeğin zekasını negatif etkileyebiliyor.
Gebelik döneminde sigara ve alkol kullanılmaması çok önemli. Bunlar bebeğin hem normalden küçük olmasına hem de pek çok alanda negatif gelişmesine yol açıyor. Alkolün ve sigaranın bebeğin zeka gelişimini olumsuz etkilediği, son zamanlarda yapılan çalışmalarda ortaya çıktı.