konuşmaya katılma

bebeğiniz konuşamıyorsa bebeklerde konuşma dil gelişimi bebekler hangi ayda neler diyebilmeli bebeklerde konuşma problemleri bebeğim hala konuşmuyor


GELİŞİM EVRESİ : KONUŞMAK

Bebeğiniz gelişimin ilk 2 yılı boyunca konuşmayı öğrenir. İlk kelimesini söylemeden önce çok uzun bir süre dilin kurallarını ve yetişkinlerin bu kuralları iletişim kurarken nasıl kullandıklarını öğrenir. Ses çıkarmak için süt dişlerini, damağını dudaklarını ve dilini kullanmaya başlar. (önce ağlar, sonraki ilk ve 2. ayda değişik sesler çıkarır ve bundan çok kısa bir süre sonra da konuşmaya başlar).  6 aydan çok kısa bir süre içinde bu sesler belki de gözlerinizden yaşlar akıtacak “anne” “baba” kelimelerine dönüşüverir. Bu süreçten sonra bebeğiniz sizden ve etrafındaki herkesten kelimeler kapar ve 18 ayla 2 yıllık sürede 2-4 kelimeden oluşan cümleler kurmaya başlar.

Bebeğiniz duygusal, zihinsel ve davranışsal atılımlarda bulundukça gördüklerini, işttiklerini, hissettiklerini ve isteklerini kelimeler kullanarak anlatabilecek.

NE ZAMAN GELİŞİR

Eğer bir bebek iki dil konuşulan bir ortamda büyüdüyse, her iki dilinde aynı derecede ve aynı şekilde geliştiği ve gelişim süresinin aynı olduğu görülür.

ANNE KARNINDAKİ DÖNEM

Birçok araştırmacıya göre bir dili anlama çabası bebek anne karnındayken başlıyor. Bebeğiniz nasıl ki kalbinizin ritmine alışıyorsa sesinizin tonuna da alışıyor ve bu şekilde sizi diğerlerinden ayırt ediyor.

İLK 3 AY

Bebeğinizin ilk iletişim kurma şekli ağlamaktır. Ve ağlama hiçbir zaman tek sebepten kaynaklanmaz; sızlamalı ve kesik kesik bir ağlama altını temizlemeniz gerektiğini gösterirken acı acı ağlaması aç olduğu anlamına gelebilir. Büyüdükçe ıngalamalardan ve mırıldamalardan oluşan bir repertuar geliştirecektir. Etrafındakileri dinleyerek cümlelerin nasıl oluşturulduğunu ve kelimelerin ne olduğunu fark etmeye başlayacak.