bebeğin konuşması

bebeklerde konuşma bebeklerde dil gelişimi bebeğin konuşmaya başlaması bebeğin dil gelişimi bebeklerin ilk kelimeleri


Bebeklerde İlk Konuşma

Bebeğiniz hayatının ilk iki yılı boyunca konuşmayı öğrenir. İlk kelimesini kurmadan uzun zaman önce dilin kurallarını ve yetişkinlerin nasıl iletişim kurduğunu öğrenir.

Bebeğinizin ilk adımları dünyanızı nasıl değiştireceğine dair hazırlık aşamasıdır.

Bebeğiniz dilini, dudağını, damağını ve çıkmaya başlayan dişlerini kullanarak ses çıkarmaya çalışacak ( ilk ağlama, ardından “ohh” ve “ahh” sesleri ilk bir ya da iki ayda oluşacak ve ardından kısa bir süre sonra mırıldanmaya başlayacak. ). Yakında bir zamanda bu sesler gerçek kelimelere dönüşecek, 6 ay gibi kısa bir süre içinde ise – “anne” ve “baba” sözcükleri dudaklarından süzülecek ve duyunca ağlamaya başlayacaksınız.  18 ay ile 2 yıl arası bir süre içinde bebeğiniz iki – dörde kadar- kelimeli cümle formu kurmaya başlayacak. Bebeğinizle zihinsel, duygusal ve davranışsal iletişimde bulunmak, onun gördüklerini, duyduklarını, hissettiklerini, düşüncelerini ve isteklerini kelimeye dökme kapasitesini artıracaktır.

Bebeklerde İlk Konuşma Ne zaman ve Nasıl Gelişir ?

Buraya kadar bebeğinizin konuşma sürecini tahmin edebilirsiniz. Eğer bebeğiniz iki dilin konuşulduğunu bir çevrede yetişiyorsa iki dilinde konuşma süreçlerinden aynı anda geçer. Pek çok araştırmacıya göre dili anlamaya başlamak anne rahminin içindeyken başlıyor. Daha doğmamış bebeğinizin kalbinizin sürekli atış temposuna alışması gibi, sizin sesinizi ve başkasının sesini de ayırt edebilir, melodileri algılayabilir.