Bebek Bakımı (Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıldır)1- İsilik (Miliaria)

Tıp dilinde miliaria dediğimiz isilik, özellikle yaz döneminde meydana gelir. Aşın nemin ve sıcağın etkisiyle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla seyreden döküntülerdir. Ter bezi salgılarının deriye döküldüğü yerde tıkaçlar oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşur. Bebeklerin cildi daha ince ve daha hassas olduğu için isiliğe daha meyillidirier. Genellikle sorun yaratmaz, ancak bazen kızarıklıkların kaşınması ile deri enfeksiyonuna yol açabilir.

Tedavisi için öncelikle cilt temiz ve serin tutulmalıdır. Yaz aylarında bebeklerin her gün banyo yapması gerekir. Serinletici losyonlar ya da kremler kullanılabilir.  Özellikle isilik için üretilmiş kremler mevcuttur. Eğer bebek çok fazla kaşınıyorsa, nadiren ağızdan minik ilaçlar gerekebilir.

2- Konak 

Seborheik dermatit de dediğimiz konak, bebeğin genellikle başlı derisindeki ter bezlerinden kaynaklanır. Başta pul pul kabaran tabaka halinde kızarıklık ve sararma olabilir. Kepeğin bebeklerde görülen versiyonudur. Geçici bir durumdur. Tedavi için geceden başın konak olan bölgesine saf badem yağı sürülmeli, sabaha kadar bekletilip sabah da karbonatlı suyla yıkanmalıdır. Böylece konak kısa zamanda temizlenecektir. Bu işlem için yarım çay bardağı suya bir tatlı kaşığı karbonat ilave edin ve temiz bir pamukla hafif hafif temizleyin. Sonra da yumuşak bebek fırçasıyla saçını tarayın. Bu işlemi birkaç defa yapmak gerekebilir. Bebeğin sık banyo yapması (özellikle yazın) konağın temizlenmesinde etkilidir.