bebek yürümesiDuygusal ve zeka gelişimi için bebeğinize en güzel ve en uygun oyuncakları almak istiyorsunuz. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Klinik Psikoloğu Özden Dandul oyun ve oyuncaklar konusunda önemli bir noktanın altını çizerek şöyle diyor: “Çocuğunuzun ihtiyacı olan en önemli şey onunla birlikte olmaktan keyif alan anne ve babanın varlığıdır. Dünyayı keşfetmeye başlayan çocuklara en pahalı ödül, oyuncaklardan çok anne ve babasının ona keyifle yaptığı cesaretlendirici asistanlıktır.”

Bebeğinin mutlu bve zeki bir çocuk olması her anne ve babanın en büyük dileği. Zaten bu sebeple çocuklara zeka geliştirici DVD’ler seyrettiriliyor, yaş dönemlerine uygun oyuncaklar alınıyor. Bunlar elbette bir gereklilik. Ancak etraflarındaki her şeyi oyuncak olarak gören çocuklar bazen oyuncaklar yerine tencere ve tavalarla oynamayı tercih ediyorlar. Çocukların en çok istedikleri şey ise anne ve babaları birlikte oyun oynamak!Beyinin %80’i ilk iki yılda gelişir. Yapılan araştırmalar ilk iki yılını mutlu geçiren bebeklerin beyin gelişimlerinin daha hızlı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu dönemde çocuğunuzun zihinsel gelişimi için uygun faaliyet ve oyuncaklara ihtiyacı vardır. Erken çocukluk dönemi çocuğun hızlı bir şekilde öğrenmeye devam ettiği bir süreçtir” Bu sürecin bebeklik döneminden en büyük farkının çocuğun aile dışındaki dünyaya daha çok açıldığı ve kendi sosyal çevresini kurmaya başladığı dönemdir..

Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar ve tercih edebileceğiniz oyuncaklar

“Onların gelişimlerine en iyi şekilde katkıda bulunabilmek için çocukların zaten doğalarında bulunan öğrenme, bilme hevesinin pekiştirilip beslenmesi gerekmektedir. Önemli olan yaş dönemine uygun oyuncaklarla oynamasıdır.” diyen Özden Dandul oyun konusunda bazı önerilerde bulunuyor