Bebek ve oyun bebekle oyun bebekle oyun oynamak bebeklerde oyun bebekle birlikte oyun oynamak


Bebeğiniz küçükken onunla oynamak, o seyrederken bir şeyler yapmak anlamına geliyordu. Bu dönemde ise siz ve bebeğiniz birlikte oynamaya başlayacaksınız. Artık gelecek yıllarda bebeğinizle etkileşiminizde önemli rol oynayacak beyin eğitimiyle ilgili oyun becerilerini geliştirme zamanı gelmiştir. Küçük çocuklarla oynamak, gösterme ve denetimle yardım ve kenarda durup izleme arasında ince bir denge kurmayı gerektirir.

Bebeğinizin en iyi şekilde öğrenmesi için, oyun arkadaşının onun becerilerinin bilincinde olması ve onu hayal kırıklığına uğrayarak oyunu terk etmesine olanak vermeden yeni becerilere yol açan faaliyetlere teşvik etmesi gerekir. Bu yaşta bir bebeğe karşı göreviniz tutabileceği oyuncakları ona uzatmak, hareket ettirmek ya da yakınına getirmek, oturmasına yardım etmek gibi basit şeylerdir. Ancak oyun seanslarının verimli olmasını istiyorsanız, bebeğinizin yeteneklerine duyarlı olmanız gerekir.

Kendinize devamlı olarak şu soruyu sorun: ‘Bebeğim bunu yapmaya hazır mı?’ ve önünden geçirdiğiniz bir oyuncağı yakalamayı ya da bir oyuncağın karnına basarak ses çıkarmayı becerip becermediğine bakarak onu sınayın. Bebeğiniz sınavlarınızın çoğundan geçemiyor ya da oyuna başlamanızdan kısa süre sonra sinirlenme belirtileri gösteriyorsa, belki de onu biraz fazla zorlamaktasınız.

Araştırmaların annelerle babaların genellikle bebekleriyle farklı şekillerde oynadığını göstermesi ilginçtir. Bebek bir oyunda zorluk çektiğinde, kendi başına bir çözüme varıp varmayacağını görmek için daha kısa süre bekleyen annelerin müdahale etme eşiği babalara göre daha düşüktür. Beyin eğitimi tarzlarındaki bu zıtlık büyük olasılıkla bebeğiniz için iyidir, bu nedenle kendi standartlarınızı kabul ettirmeye çalışmayın, bırakın eşiniz bebeğinizle içinden geldiği gibi oynasın. Ancak eşiniz ve bebeğinizle oynayan diğer insanları onun becerileri hakkında bilgilendirmelisiniz. ‘Biliyor musun artık emekleme pozisyonunda ileri geri sallanabiliyor,’ ‘Dün hiç zorlanmadan on kadar bezelye tanesini teker teker topladı’.