Bebeklerde dil gelişimi bebeklerde konuşma bebeklerde konuşma gelişimi bebeklerin kelimeleri bebeklerin sözcükleri


Bebeğin ‘Anne’ ve ‘Baba’nın çok ötesine geçmesi epey zaman alacaktır. Bebek bu sözcükleri ilk yıl söylemeye başlar ama yeni sözcüklerin eklenmesi için birkaç ay daha gerekebilir. Bu süreç uzarsa telaşlanmayın. Bu gecikme bebeğin zihinsel gelişiminden çok, ses organlarının fiziksel gelişimiyle ilgilidir. Bebeğin ikinci yılda konuştuğu sözcük sayısıyla daha sonraki sözcük dağarcığı arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Daha erken dönemde bir ‘fikri’ anlayıp iletebilmeleri gerçekte çok daha iyi bir tahmin etmenidir. Önceleri yeni sözcükler yavaş yavaş ortaya çıkacak ve kulağa pek de sözcük gibi gelmeyecektir. Bu hızla giderse bebeğinizin çok geç konuşmaya başlayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bir süre sonra, genellikle ikinci yılın ortasından sonra konuşma başlayacaktır.

İlk 30 ila 50 sözcük yavaş birikir, bunun ardından bebeğin birkaç hafta içinde ansızın yüzlerce sözcük bildiğini, hatta iki sözcüklü cümleler kurduğunu görürsünüz. Bu ‘sözcük patlaması’ bebeğinizin anladığı sözcüklerin sayısını artırmak için o güne kadar yaptığınız çalışmaların ürünüdür. Bebeğin ses kasları konuşmaya hazır olunca ve kendisinin de konuşan bir varlık olduğunu kavradığında, artık zaten anladığı yüzlerce sözcüğü söyleyebilecektir. Kısa süre sonra çocuğunuzun konuştuğu yeni sözcüklerin hepsini kaydetmeye yetişemediğinizi fark edeceksiniz. Bu sözcük patlamasını dille ilgili sonraki bölümde yeniden ele alacağız.

Bebeğinizi mümkün olduğu kadar dikkatle dinleyin ve söyledikleri sözlerin kalıplarına dikkat edin. Ide’nın ilk sözcüklerinden birkaçı mantar için ‘mu’ ve peynir için ‘kiiii’ idi. Bunlar o yaşta çıkardığı rastgele seslerden farklı görünmemelerine karşın kesinlikle gerçek sözcüklerdi. ide bunları sadece kastettiği nesneler için ve tüm bağlamlarda kullanmaktaydı. Bebeğinizin söylediği yeni sözcükleri tanımak bazen gerçekten zorlayıcı olabilir. Zaman zaman heyecanla bir şeyin adını söylediğinde çıkardığı sesler ve heyecanıyla kastetmiş olabileceği nesne arasındaki ilişkiyi çözmek için çabalamanız gerekebilir. Bebeğinizin söylediklerini keşfettiğinizde bunu onun bakımını üstlenen başka insanlarla paylaşmayı unutmayın.