Bebeklerde işitme kaybının belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bebeklerdeki işitme kaybının olumsuz sonuç doğurmaması için erken teşhis edilmesi gerekiyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nden Uzman Eğitim Odyoloğu Ayşenur Küçük Ceyhan, “Anne babalar, bebeklerin seslere karşı tepkilerini dikkatli şekilde gözlemeli” diyor.

Bebekte işitme kaybı olup olmadığı çoğu zaman fark edilmiyor. Yüksek sesleri duyan bir bebeğin daha düşük sesleri duymadığı anne-babanın dikkatinden kaçabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nden Uzman Eğitim Odyoloğu Ayşenur Küçük Ceyhan, bebekteki işitme kaybının nasıl anlaşıldığını şöyle anlatıyor:

“3 aylık bir bebek, konuşma şiddetindeki seslere, özellikle annesinin sesine tepki gösterir, gürültüde uyanır. 6 aylık bebek sesin geldiği yöne bakar. 9 aylık bir bebek ismi söylendiğinde döner. 1 yaşında artık, konuşmaları dinler, basit komutları anlar, konuştuğu en az bir-iki kelimesi vardır. Tabii bu noktada dikkatli gözlem çok önemlidir. Bizim için ailelerden gelen tepki birinci kriter olmasa da ipucu sayılabilir. Bu ipuçlarından yola çıkarak işitme kaybını çok net yöntemlerle anlayabiliyoruz. Zaten artık hastanelerde bebek doğar doğmaz işitme testi yapılabiliyor.”

Çocuktaki işitme kaybı erken dönemde fark edilmezse belirli bir yaştan sonra çocuğun normal şekilde konuşamadığını vurgulayan Ceyhan, “Çocuk duyduğu sesleri taklit ederek konuşmaya başlar. Sesleri duymuyorsa konuşma çağına gelince konuşamaz. Yetişkinler, sonradan işitme kaybı ortaya çıktığında, bazı sesleri duymasa da geçmiş bilgilerine dayanarak sesleri tamamlar. Ama çocuk bunu yapamaz, onun kelimeleri tam olarak duyması lazım. Ayrıca çocukta belli derecede işitme kaybı olduğunda, konuşmada ses hataları ortaya çıkabilir. O nedenle işitme kaybının erken dönemde yakalanıp tedavisinin yapılması gerekiyor.