30 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Rahimin tepe noktası, göbeğin yaklaşık 5 parmak üzerindedir. Solunum, sindirim sistemi ve idrar yollarına ait sıkıntılar artarak devam etmektedir. Bacaklarda şişmeler artabilir. Gebelerin %40-70’inde hafif bir ödem olur. Özellikle gebeliğin son haftalarında ve sıcak havalarda bu ödem daha da artar. Kabızlık şikayetlerinde artış olabilir.

Bebek hareketleri sayılarak çocugun durumu hakkında kabaca bilgi edinmek mümkündür. Bebek bir gün içerisinde, annenin uyanık oldugu yaklaşık 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanır. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT!
Kasık ve vücudun yan tarafında, en alt kaburga kemiğine kadar uzanan bögür bölgesinde ağrı, yüksek ateş, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi yakınmalarınızı derhal doktorunuza bildirin! Böyle bir tablo mesane veya böbrek iltihaplarında görülebilir ve gerekirse hastane şartlarında tedavi edilmelidir. İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar erken doğumu da tetikleyebilir.

Bebeğinizde olan değişimler
Baştan topuğa kadar boyu 42,5 cm, ağırlığı 1550 gr kadardır. Vücut ısısını ayarlayabilir. Baş vücut oranı normal yeni doğandaki gibidir. Kaş, kirpik ve saçları normale yakındır. Gözlerini açar. Kilo almaya devam etmekte, yağ tabakası kalınlaşmaktadır. Diafragma kasılmaları ile solunum hareketleri yapmaya başlamıştır. Hıçkırıkları ritmik atışlar şeklinde hissedilebilir.