bebek zeka gelişimi, bebeklerde zeka gelişimi


Bebeğin zeka gelişiminin doğumla bağlantısını biliyor musunuz?

Kadınların sağlıklı gebelik ve normal doğum hakkında güncel ve seviyeli bilgilendirilmesi amacıyla 2013 yılında kurulan Doğal Doğum Derneği’nin Başkanı Operatör Doktor Ebru Ünal, normal yollardan doğan bebeklerin daha zeki olduğunu söylüyor. “Gelecek nesillerin daha sağlıklı olması için bebeklerin normal doğum ile doğması önemlidir” diyen Ünal, normal doğumun anne sağlığı için de önemli olduğunu vurguluyor.

Her anne baba adayının en büyük dileğidir sağlıklı bir bebek sahibi olmak. Anne adayları bebeğin sağlıklı olması için 9 ay boyunca yediğinden içtiğinden başlayıp uyuyup uyandığı saate kadar birçok ayrıntıya büyük özen gösterir. Gelecek nesillerin sağlıklı olması için normal yollarla bebeklerin doğmasının çok önemli olduğunu ifade eden Doğal Doğum Derneği Başkanı Operatör Doktor Ebru Ünal, doğal doğum ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyor.

Doğal doğum nedir?
Gebenin doğum sancısının kendiliğinden başladığı, herhangi bir ilaç veya cerrahi müdahale yapılmadan bebeğin doğumunun gerçekleştiği doğuma denir. Amerika’da ve Avrupa’da artık epizyotomi (kesi) yapılmıyor. Kadın doğum sancıları başladıktan sonra yatağa mecbur edilmez. İstediği gibi hareket eder. Yürür, yer ve içer.

Doğal doğum derneğinin amacı nedir?
Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 60 civarında. Gelecek nesillerin sağlıklı olması için normal doğum ile bebeklerin doğması önemlidir. Doğal Doğum Derneği olarak kadınlara, normal doğum haklarının olduğunu ve doğumları ile ilgili neler isteyebileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Ebelerin doğum yapan kadına eskiden olduğu gibi destek olması ve doğal doğumun artması için mutlaka ebeler doğumda rol almasını öneriyoruz. Amaçlarımız arasında ebeler ile gebeleri tekrar buluşturmak var.