Anne sütü emzirme anne sütünün faydaları emzirmenin faydaları bebek gelişimi bebeklerde beyin gelişimi emzirmenin bebek gelişimine faydaları


Büyük olasılıkla hayatınızın birkaç on yılında daha çocuğunuzun diyeti hakkında biraz da olsa kaygı duymaya devam edeceksiniz. Bunu düşünerek bebeğinizin ilk yılında onu emzirerek bu kaygıyı duymadığınız dönemin mümkün olduğu kadar keyfini çıkarın.

Anne sütü bebekler için o kadar mükemmeldir ki, geçtiğimiz her gün içindeki yeni, süperkarmaşık yararlı bir bileşeni keşfediyoruz. Anne sütü ve mama ile beslenen bebeklerin karşılaştırıldığı çok sayıda araştırma anne sütünün daha yüksek IQ ile ilişkili olduğunu gösteriyor; ancak bu çalışmaları yorumlamak zordur. Anne sütünde sinirlerdeki miyelin kılıfınının oluşumu ve genel olarak beyin gelişimi açısından kritik önem taşıyan yağ asitleri kusursuz bir denge içindedir. Yaşamın ilk birkaç yılında bebeğinizin beynindeki muazzam büyümeden esas olarak yağlar sorumludur.

Bazı araştırmacılar anne sütüyle beslenen çocukların yaşam boyu daha güçlü bir belleğe sahip olduğunu öne sürüyor. Bu görüşün gerekçesi anne sütünün bebeğin vücudunda bellek için gerekli bir nörotransmiter olan asetilkolin yapımında kullanılan kolinin mükemmel bir kaynağı olmasıdır. Anne sütünde ayrıca vücudun diğer aminoasitlerden üretemediği, beynin bir başka yapıtaşı olan taurin vardır. Anne sütü aynı zamanda aktif enfeksiyonla savaşan antikorları içerir. Bu antikorlar sayesinde çocuklar soğuk algınlığına yakalandıklarında ikincil kulak ya da boğaz enfeksiyonu gelişme olasılığı çok azalır. Bu tür enfeksiyonlar işitme duyusuna zarar verebilir ve bunun sonucunda öğrenme zorluğu oluşabilir.