Bebeğin istekleri anlaması bebeğin diğer insanları anlaması bebeğin insanları anlaması bebekle iletişim


Çocuğunuzun birinci yaş gününden bir süre sonra, belki de 14 aylık olduğunda, ardından tekrar bir buçuk yaş civarında bu testi yaparsanız sadece nesneler değil, insanlar hakkında da bir şeyler öğrenmekte olduğunu görürsünüz. Yemek zamanında bebeğinize biri sevdiği diğeri nefret ettiği iki ayrı yiyecek verin. Aynı zamanda sizin tercihinizin onunkinin tam tersi olduğunu söyleyin. ‘Bu bezelyeleri seviyorum-çok lezzetli, ama kuru üzüm sevmiyorum, çok tatlı.’

Bir dakika kadar bekleyip, ‘Mmm çok açım, senin yiyeceğinden biraz alabilir miyim’ diye sorun. Bebek küçükken büyük olasılıkla size kendi sevdiği yiyeceği verecektir. Kendisi bezelye ya da kuruüzüm sevdiğinden başka herkesin de sevmesi gerektiğini düşünerek nazikçe size bunu sunacaktır. Ancak bir buçuk yaşına geldiğinde insanların değişik tercihleri olduğunu anlamaya başladığını fark edersiniz. Size, sevdiğinizi söylediğiniz yiyeceği verecektir. Bu deney bebeğinizdeki hayret verici ilerlemeyi gösterir.

İnsan zekası başka insanları anlamak üzere benzersiz bir uyarlanma geçirdi, o kadar ki atalarımız doğada da insan tipi bilinç olduğuna inandılar. Ancak bebeğinizin başka insanların tercihlerine ilişkin oldukça temel bir anlayışı ne kadar uzun sürede kazandığına dikkat edin ve herhangi biri sizi onun ‘manipüle ettiğini’ ya da ‘bencil davrandığını’ öne sürdüğünde bunu hatırlayın. Diğer insanlar karmaşıktır ve bebek doğduğunda bunu anlayacak yetiye sahip değildir. Ancak insanlarla bol bol etkileşim sayesinde öğrenebilecektir.