bebek ayaklarıBedenin bütün yükünü taşıyan ayakların sağlığı her yaşta önemlidir. Bebeklik döneminde ayaklarda oluşan sorunlar, ileride çocuğun ayak, bacak ve sırt gibi vücudunun bazı kısımlarında çok önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle ayak sağlığına ve ayakkabı seçimine bebeklik yıllarından itibaren dikkat etmek gerektiğini belirten Dr. İlhami Çuhadar, bizleri bilgilendiriyor.

Bebeğin ayak yapısı yetişkinlerden çok farklıdır. Parmaklara doğru olan kısmı daha geniştir, topuk kısmı daha dardır ve kemer bölgesi (tabanın içi kısmı) tabanlara düz görünüm veren ancak hareketle birlikte kemer genişledikçe kaybolan yağ dokusu ile doludur. Doğumdan itibaren kıvrık parmakların açılmasını engelleyen dar patikler, çoraplar ve düztabanlı sandaletler bebeğin ayak şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Bu nedenle patiklerinin tabanının ve uçlarının bebeğin parmaklarına baskı yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.
Çocuklarının yürümeye başladığını gören ebeveynler, çocuklarına ilk ayakkabısını almak için telaşlanırlar. Oysa çocukların özellikle iki yaşına kadar çıplak ayak ya da çorapla yürümelerine izin verilmelidir. Bu durum; ayakların normal büyümesine ve sağlıklı kas gelişimine yardımcı olur. Sadece dışarı çıkarken ise yumuşak ve yuvarlak hatları olan ayakkabılar tercih edilmelidir.