parmak ucunda yürüyen bebekÇocuğunuz parmak ucunda yürüyorsa, özellikle de yeni yürümeye başladıysa o zaman bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü bu durum geçici olabileceği gibi kalıcı olabilecek bir hastalığın da ön habercisi olabilir. Çocuklarda görülen parmak ucunda yürümenin nedenlerini Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Teoman Benli’den öğrendik.

Çocuklar genellikle 12-18 ay arasında yürümeye başlarlar. İlk yürüyüş, halk arasında apalamak olarak da bilinir. Çocuk dengesini sağlamak için dizlerini hafif büküp, ayaklarını hafif içe döndürerek, yalpalayarak ve kısa adımlarla yürür. Aileler genellikle çocuklarında bu dönemdeki içe basmadan şüphe edip doktora başvururlar. Ne var ki bu çocukların büyük bir çoğunluğu normaldir ve yürüyüşleri fizyolojik gelişimlerinin bir parçası olarak böyledir.

Ancak çocuk parmak ucunda yürüyorsa o zaman mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına gitmek gerekir. Gerçi bu çocukların yine önemli bir kısmı idiopatik olup, yani sebebi bilinmeyen cinsten olup, tedavi edilmeksizin kendi kendine düzelebilir.