şaşkın bebek

Bebeklerde yüz okuma bebeğin yüzleri okuması bebeğin yüzlere bakması bebeğin yüzleri incelemesi


Sizin onun için en iyi beyin eğitmeni olacağınızı bildiği gibi, bebeğinizin en yakın ve en sevdiği kişinin yanında olmak istemesinin başka bir iyi nedeni daha vardır. Bu yaşta artık sizin yüzünüze bakarak her gün biraz daha şey öğrenmektedir.

Henüz yeni doğmuş bebekler bile değişik duyguları yansıtan ifadeleri ayırt etmeyi, taklit etmeyi ve içgüdüsel olarak sizin gülümsemenize ve neşeli yüz ifadenize yanıt vermeyi becermektedir. Ancak artık bebeğinizin yaklaşımı analitiktir. Yüzünüze sanki ifadenizi okumak ister gibi odaklandığını fark edebilirsiniz. Yapmak istediği tam da budur.

Birinci yılın sonuna doğru ‘sosyal referansları öğrenme’ becerisinde önemli gelişmeler görülür: Bu, bebeğinizin yüzünüzü okuyarak ve davranışınıza bakar’ak belirli bir durumda ne yapması gerektiğine karar vermesidir. Bebek hareketlendikçe bu durum daha da belirginleşir. Ona odanın diğer ucundaki yeni (ve ürkütücü olmayan) bir oyuncağı göstermeyi deneyin. Araştırmacılar bu amaç için aralıklı olarak havlayan bir oyuncak köpeği kullandılar. Bebek daha yakından bakmak için emekleyerek oyuncağa yaklaştığında size dönüp ne düşündüğünüzü görmeye çalışıyor mu? Yerinizden fırlayıp müdahale edecek gibi kaygılı görünmeyi deneyin. Bebek duraklıyor mu?

Bazı araştırmalar kız bebeklerin yüzünüzdeki kaygıyı erkek bebeklere göre daha kolay fark ettiğini gösteriyor. Bu nedenle erkek çocukların anne babaları bebeklerinin tehlikeli keşif girişimlerini engellemek için daha abartılı olumsuz ifadeler kullanırlar. Bebeğiniz sizin yüzünüze baktığında yaşam boyu kullanacağı ve çok kısa bir süre sonra size çok yardımcı olmaya başlayacak bir sosyal beceriyi öğrenmektedir. Yeni bir şeyi denemeden önce sizin yüzünüze bakıp ‘kontrol eden’, sizin tepkilerinize yanıt veren bir bebeği bunları yapamayan bir bebeğe göre çok daha kolay koruyabilirsiniz.