bebek işaret diliBebek bezinden sonraki en önemli buluş. Milliyet’in haberine göre, uzmanlara göre anne ve babaların henüz konuşamayan bebeklerinin derdini anlayıp ağlama krizlerini önlemeleri hayal değil.
Eğitim ve dil gelişimi alanlarında ABD ve Japonya’da öğrenim gören ve araştırmalar yürüten Yasemin Yusufoff’un kaleme aldığı “Bebek İşaret Dili” kitabında, ailelere minik yavrularıyla işaret dilini kullanarak daha kolay iletişim kurmaları için yol gösterici öneriler yer alıyor.
Bebek işaret dilini ABD’de yıllardır anne ve babaların kullandığını, bunun uzmanlar tarafından “bebek bezinden sonraki en önemli buluş” olarak nitelendirildiğini belirten Yusufoff, “Bebek işaret dili, bebekler akıcı konuşmaya başlamadan önce kendilerini ifade etmelerini sağlayan çok önemli bir araçtır. Bebeklere bu işaretleri öğretmek, baş baş yapmayı ya da öpücük göndermeyi öğretmek kadar kolay” dedi.

“Emeklemek kadar doğal”

Bebek işaret dilinin konuşma dönemi öncesinde bebekle iletişim kurmanın basit ve doğal bir yolu olduğunu, bunun dil gelişiminin bir uzantısı olduğunu anlatan Yusufoff, işaret dilini kullanmanın, bebekler için emeklemek kadar doğal olduğunu söyledi.
Yusufoff, bebek işaret diliyle ilgili şu bilgileri aktardı: “Bebekler zaten 10-12 ay sırasında işaretleri kullanmaya başlar. Ayrıca, aileler de farkında olmasa bile günlük yaşamda sürekli bazı işaretleri kullanır. El kol hareketleri kullanılmadan yol tarif edilebilse de, bu tarif genelde eller kullanılarak yapılır. Bebek işaret dili de bu doğal yöntemin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu işaretler bebeğe baş-baş yapmak kadar kolay öğretilebilir.”