Çocuklarda IQ testi bebek zekası bebeklerde beyin eğitimi


Beyin eğitimiyle ilgili bir kitapta daha çok bebeğinizin zekasını geliştirmekle ilgili konuların bulunmasını bekleyebilirsiniz. Ancak bununla tam olarak neyi kastediyoruz?

IQ testlerinin ölçtüğü türden soyut zeka kendi başına, birçok anne babanın çocukları için istediği şey değildir. Beyindeki duygusal işlevler bozulursa, en zeki insan bile bir iş sahibi olamaz ya da yaşamdan zevk alamaz. Pratik zeka tamamen duygusal iyilik haliyle bağlantılıdır. Stresli erişkinler genellikle IQ testlerinde daha düşük puan alırlar; çocuklar da gergin olduklarında potansiyellerini gerçekleştiremezler.

Ancak bilmemiz gereken daha temel bir nokta, çocukların ancak kendilerinin ve yaptıkları seçimlerin bir anlamı olduğuna inandıklarında, başarılı olmayı becerebileceklerini hissettiklerinde, başarısızlıktan korkmadıklarında ve kendileriyle barışık olduklarında yaşamın önlerine koyduğu problemleri çözmeye istekli ve hazır olacaklarıdır. Yaşamın ilk birkaç yılında bebeğinize ihtiyacı olan sevgiyi verirseniz, ona dünyanın sevgi dolu bir yer olduğu duygusunu aşılarsınız. Bu, yaşamın en önemli armağanı insana ömür boyu yeten bir mirastır.