Bebeklerde beyin gelişimi bebek beyin gelişimi bebeğin beyin gelişimi


Bebekler için geliştirici ürünler ve programları satmak için çoğu zaman kafeslerine bol miktarda uyarıcı oyuncak konulan farelerde beynin daha iyi geliştiğini gösteren deneylerden elde edilen kanıtlar kullanılır. Ne var ki, uyaran dolu kafeslerde yaşayan farelerin beyinlerinin bile ormandaki doğal ortamda yaşayan farelerdekine göre çok daha az geliştiğinden pek söz edilmez.

Bebeğinizle birlikte nasıl yaşayacağınız ve beynini nasıl geliştireceğiniz hakkında karar verirken, bu muhteşem insan zekasının yaklaşık 20 kişilik avcı-toplayıcı gruplarının dış ortamda yaşadığı sırada gelişmiş olduğunu ve insanlığın sadece 10.000 yıl kadar önce yavaş yavaş farklı şeyler yapmaya başlayana kadar 190.000 yıl boyunca bu şekilde yaşamaya devam ettiğini unutmayın. Bu, bebeğinizi bir avcı-toplayıcı bebek olarak büyütmeye çalışmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Eminim bebekler sizin sayenizde sırtlanlara yem olmaktan korunduğu için oldukça mutludur. Modern yaşam muazzam ve muhteşem avantajlar ile fırsatlar sunar. Ancak çocuğunuzun dış ortamdan ve evrimleştiğimiz yaşama, beslenme ve uyuma şeklinden tamamen kopuk bir varlık sürdürmesine izin vermemelisiniz.

Söz gelimi bir arkadaşınız ya da bir kitap size ‘bebeklerin bir yaşından itibaren kendi odasında uyumayı öğrenmesi gerekir’ diye tavsiyede bulunursa, biraz kuşku duymalısınız. Bebek odası tasarımları gibi yeni keşiflerin çocuğunuzun beyin gelişimi için yaşamsal önem taşıması pek mümkün görünmemektedir. Belirli bir uygulamanın modern yaşamın nimetlerinden biri olduğunu gösteren sağlam kanıtlar bulunmadıkça, bu tür önerileri gönül rahatlığıyla reddedebilirsiniz.