Bebeklerde beyin gelişimi bebek beyin gelişimi nasıl desteklenir bebeklerde sosyalleşme bebeklerde zeka gelişimi bebeğe gülümsemek


Bebeğiniz sosyal bir varlık olarak doğar. İnsan türünün bu kadar zeki bir hayvana dönüşmesinde hangi faktörün anahtar rol oynadığı hakkında birçok teori öne sürülmüştür. Alet kullanımı mı? Gruplar halinde avlanmak mı? Dil mi?

Bebek doğduğunda kendini korumaktan tamamen acizdir. Günlük yaşamın pratik sorunlarının üstesinden gelebilmemiz için yirmi yıl kadar bir süreye gereksinimimiz vardır ve ilk beş yılımızı temel ihtiyaçlarımız için diğer insanlara ileri derecede bağımlı geçiririz. Olgunlaşma sürecinin bu kadar uzun sürmesi beyinlerimizin bu kadar büyümesine fırsat ve dünyayı keşfetme, dünya hakkında düşünme ve öğrenmemiz için zaman verir. Ancak uzmanlar özellikle de kendileri çocuk sahibi olanlarsizin de anne baba olarak kısa sürede zihninizi kurcalamaya başlayacak bir soruya uzun süredir yanıt aramaktadır:

Doğa annelerin, hatta anne ve babaların birlikte bebeğin bu muazzam çaresizliğiyle baş etmelerini nasıl ‘bekleyebildi?’

Ne de olsa çoğumuza bebek bakımında yardım edilmektedir. Dadı ya da temizlikçimiz olmasa da çoğumuzun çamaşır makineleri, süpermarketler ve diğer olanaklara erişimi var. Bununla birlikte eve yeni bir bebek geldiğinde avcılık ve toplayıcılık, hatta süpermarkete gitmek için de pek zaman kalmaz. İnsan bebeklerinin gerektirdiği zaman ve enerji başka herhangi bir hayvan türünde gerekenden çok daha fazla ve muazzam boyutlardadır.