1 aylık bebek

1 ay, 1 aylık bebek


Yeni doğanlar neye benzer

Ailenin, özellikle dfe annenin yenidoğan bebeği ilk gördüğü andan itibaren doğan güçlü sevgi ve bağlılık duygularını tarif etmek neredeyse imkansızdır. Uzun süren dokuz aylık gebelik yolculuğunuzun sonunda, bebeğin ufak el ve ayak parmaklarını heyecanla seyreder ve anne veya babanın benzer taraflarını bulmaya çalışırsınız. Anne karnının kısıtlı sınırları içindeki hayat ve dış dünyaya gelebilmek için yapılan zorlu yolculuk yeni doğan bebekte izler bırakabilir. Merak etmeyin, bu “izler” yol boyunca bebeği koruyan ve destekleyen şeylerdir. Dolayısı ile bebeğinizi yamuk bir kafa, şişkin gözler, basık burun, şiş cinsel organlar, deride peynir-krem gibi bir madde ve alnında ve kaşlarında kırmızı beneklerle görebilirsiniz. Fakat merak etmeyin, tüm bunlar kısa zamanda geçecek ve sonunda bebeğiniz kusursuz yumuşak bir deriye ve sevmeye doyamayacağınız tombul etli kol ve bacaklara sahip olacaktır.

Görme, duyma ve hissetme

Çalışmalar aylar boyu anne karnında, annelerinin sesini dinleyen yenidoğan bebeklerin anne konuştuğunda ona doğru döndüklerini göstermiştir. Onunla konuşmaya ve şarkı söylemeye devam edin, sizin çıkardığınız her sesi içine emmektedir. Arada kısa süre açabilse bile, ilk birkaç gün bebeklerin gözleri kapalı olabilir. Fakat kısa süre sonra gözlerini daha uzun sürelerle açık tutacaktır. Onun etraftaki yüksek kontrastlı düzen ve şekillerle görsel olarak giderek daha fazla ilgilendiğini fark edeceksiniz.

Yenidoğan bebeğin kol-bacakları kıvrık olarak durmaktadır. Gövdesinden tutularak yüzüstü kaldırılınca baş öne düşer. Yüzüstü yatınca başını bir taraftan bir tarafa doğru çevirebilir, ancak eşyayı göremez. İşitmesi iyidir.