Çocuklarda okuma çocuklarda kitap okuma bebeklerde kitap okuma çocuklarda okumayı öğrenme


Bebeklere yaşamlarının birinci yılında sözcükleri tanımayı öğretebilirsiniz. ikiniz de bilgi kartlarından hoşlanıyor ve bunu sıcak, sevecen bir oyuna dönüştürebiliyorsanız başlamanızda bir sakınca yoktur. Diğer yandan bu kadar erken bir çağda sözcükleri okumanın küçük bebeğin dünyasını sözcükleri anlamak ve konuşmak kadar etkin biçimde genişletip genişletmediği henüz açıkça bilinmiyor.

Sözcükleri tanımakla okumak arasında büyük bir fark vardır. Okumak basitçe sözcükleri tanımak değildir. Okuyabilmek için dikkatin odaklanması gerekir, oysa küçük bebeklerin beyninin bu derece dar bir alana odaklanması imkansızdır. Bir yaşındaki çocukların çoğuna bilgi kartları üzerindeki basit sözcükleri tanıması öğretilebilir. Buna karşılık üç hatta dört yaşında çocukların bile kendi başına oturup kitap okuduğunu görmek pek mümkün değildir.

Bebeğe 12 aylıkken ‘top’ sözcüğünü tanımasını öğretirseniz, gerçekten kendi başına kullanmayı becerebilene kadar iki, üç hatta dört yıl bu sözcüğü sık sık yazılı olarak göstermeniz gerekir. Bu yaştaki ‘okuma’ çocuğunuz gerçekten bu beceriyi edinmeye hazır olana kadar konuklar için yapılan küçük bir gösteriden ibaret kalacaktır. Ancak dört yaşına gelen bazı çocuklar ses okumayı hızla birkaç ay içinde kavramakta ve beyin eğitmeni yakınlarda bir yerde yardıma hazır olduğunda kendi kendine basit kitaplar okumaya başlamaktadır. Bunun temellerini çok daha erken bir dönemde atmanız mümkündür.