Bebeklerde tutma refleksi bebeklerde tutma becerisinin gelişimi bebeklerde nesne tutmak


Bebekler doğduklarında avuçlarına koyulan her şeyi tutma refleksine sahiptir. Ancak şimdi gerçekten bir şeye uzanıp tutma becerisi gelişmiştir. Başlangıçta bebek her iki koluyla uzanarak yuvarlanan bir oyuncağı gövdesine doğru çekip ‘toplamaya’ çalışır. Sonraları tek eliyle uzanmaya başlayacak ve bu eli tek parmaklı eldiven takıyormuş gibi kullanarak nesneyi başparmağı ile avucu ve diğer parmakları arasında tutmaya çalışacaktır.

Bebeğin hedefini bulma becerisi giderek düzelecek ve sonunda yavaş hareket eden bir nesneyi yakalayacak kadar gelişecektir. Elinin biçimini uzandığı nesnenin biçimine göre ayarlamayı ve oyuncağı bir elinden diğerine geçirmeyi öğrenecektir. Kısa sürede tutma becerilerini sizin gözlükleriniz, burnunuz ve saçınız üzerinde geliştirmeye başlayacaktır-eyvah!

Araştırmalar bebeğin bu işleri becermeye başladığı yaşın, çevresindeki alıştırma yapma fırsatlarıyla yakından ilişkili olduğunu gösteriyor. Çevrelerinde uzanabilecekleri yeterli miktarda uygun nesne bulunmayan bebeklerin daha iyi fırsatları olan bebeklere kıyasla gelişimsel kilometre taşlarına ulaşma süresi iki kat uzun olabiliyor.

Bir deneyde araştırmacılar, yumuşak oyuncakları tutma kolaylığı sağlamak amacıyla üç aylık bebeklere cırtcırtlı eldivenler giydirdiklerinde bir ay içinde bu bebeklerin uzanma ve tutma yetisinin normalin üzerinde olduğunu gördüler. Bebeğinizin elindeki tülbent eldivene cırtcırt yapıştırıp erişebileceği bir yere sallanan küçük yün toplar asabilirsiniz. Bebeğin kolayca tutabileceği ilginç oyuncakları mümkün olduğu kadar sık olarak ona doğru tutmanız ya da ilginç oyuncaklara erişebileceği bir oyun alanı düzenlemeniz de yeterlidir.