Bebek harekelenmesi bebeklerde yürüme bebeklerde emekleme bebeğin yürümeyi öğrenmesi bebeğin emeklemesi


Bebekler bu dönemde hareketlenmeyle ilgili gelişimleri açısından birbirlerinden büyük bir farklılık gösterirler. Bazı bebekler gitmek istedikleri yöne doğru yuvarlanır, bazıları ayak parmaklarını zemine gömerek karınları üstünde ilerlemeye çalışır ya da kollarını kullanarak kendilerini ileriye doğru çeker. Bazıları otururken ileriye doğru eğilip ellerini yere koyarak bir köprü yapar ve bu pozisyonda emeklemeyi öğrenir.

Bazı bebekler karınları yerde komando sürünmesi yaparken, bazıları hızla dizleri ve elleri üzerinde gerçek emeklemeye geçebilir. Çapraz emekleme en çok işe yarayan emekleme biçimidir. Burada bebek bir kolunu ve bedenin diğer tarafındaki bacağını ileriye doğru atıp, ardından diğer kol ve bacağıyla ileriye gider. Kendiniz de emeklemeyi denediğinizde bu hareketi yapmadığınızı fark edebilirsiniz. Bebeğiniz kısa sürede sizden iyi emekleyebilecektir!

Bazı bebekler bu dönemin sonunda bile kendi başlarına dolaşmakta zorlanırlar. Bu durumda sizin yardımınızla hareket etmekten mutlu olacaklardır. Bebeğinizin ellerinden tutup birlikte yürüyün ya da karın üstü yatarken parmaklarınızı uzatarak bebeğin tutunup kendini ileri doğru çekmesine olanak verin.