1 yaş motor becerileri

12 ay, 12 aylık bebek


Tebrikler! Artık bebeğiniz 1 yaşında, bu ay bebeğinizin ilk doğum gününü kutluyorsunuz. Ve siz de anne baba olmanın ilk yıldönümünü tadıyorsunuz. Bunu kutlamak için büyük bir parti yapsak ne güzel olur diye düşünebilirsiniz. Lütfen dürüst olalım. Bu ilk parti bebekten ziyade aileler için bir kutlamadır. Hatırlayın ki o koca bir yaşında olmakla beraber hala bir bebek ve o gün olanların çoğunu belki de anlamayacak hatta korkacak.
O özel günde, balonlar, maytaplar, pastalar ve kendisini izleyen, onla konuşmaya çalışan bir sürü insanın çıkardığı gürültü arasında bu kutlama onu gözyaşlarına da boğabilir.

Her geçen gün artan bağımsızlık

Çocuğunuz bir şeyler yapmayı öğrendikçe, onun ve sizin tavırlarınızda değişikliği fark edeceksiniz. Artık o sürekli kucakta durmak isteyen küçük bir bebek değil. Artık hareket halinde ve sadece canı istediği zaman kucağa alınıp sevilmeyi tercih edebilir.
Kendi kendine birşeyler yapmaya çalışır ve siz onun yerine yaparsanız bundan rahatsız olabilir. Tabii ki gözünüz üzernde olsun amal ütfen kendi kendine bir şeyler yapmasına izin verin, kendine güvenmesi için bu çok önemli. Fakat yine de sizin yüzde yüz ilginize ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her çağırdığında koşmayabilirsiniz. Doğal olarak sizin de işlerinizin olduğunu anlaması ve sabretmeyi öğrenmesi gerekir, yani artık isteklerini biraz erteleme konusunda ona destek olun.

Bazı şeylere aşırı bağlılık