Bebekle iletişim bebeğin dili bebek davranışları bebek davranışları ne anlama gelir bebeği anlamak bebeğim ne demek istiyor 18 aylık 18 aylık bebek


Bebeğiniz güzel bir şey yaptıktan sonra size bakıp gülümsediğinde şunu diyor olabilir: “Yapabildiğim şeylerle gurur duyuyorum ve senin de benimle gurur duymanı istiyorum. Bu, beni yeni şeyler denemek konusunda daha istekli yapıyor.” Onun yeni şeyler denemesine fırsat tanıyın, aldığı zevki size belli ettiğinde, siz de o zevki onunla paylaşın.

Siz onu yedirmeye çalışırken kaşığı tuttuğunda, yüzüne gözüne bulaştırmasına rağmen elindeki yiyeceği vermek istemediğinde şunu diyor olabilir: “Kendi kendime yemekten memnunum. Böylece kendi başıma bir şeyler yapabildiğimi gördükçe kendime olan güvenim artıyor.” Kendi kendine bazı şeyleri yapabilmesi için ortamı hazırlayın. Üzerine dökmemesi için örtü örtebilirsiniz. Kendine zarar vermemesi için ulaşabileceği uzaklıktaki çatalları, bıçakları, sıcak nesneleri kaldırın. Kendi kendine yemesinin tehlike yaratmayacağı besinleri eline verebilirsiniz.

Yatmaya gitmeyi reddettiğinde şunu diyor olabilir: “İlgimi çeken şeyleri bırakıp uyumak istemiyorum. Seninle daha fazla vakit geçirmek istiyorum.” Yatağa gitme saatlerini hemen her gün aynı saate alabilir, yatmadan önce çok fazla hareket içermeyen etkinlikleri (örn. masal, şarkı söyleme vs.) birlikte yapabilirsiniz.

Evde de herkes yatağa gidecekmiş gibi sesleri, ışıklan azaltabilirsiniz. Siz evden çıkarken size yapışıp ağlıyorsa şunu diyor olabilir: “Seni seviyorum. Senin gitmenden hoşlanmıyorum ama bir süre sonra alışıyorum, başkalarıyla da iyi vakit geçirebiliyorum.” Ondan ayrılırken onu tanıdığı, kendini yakın hissettiği kimselere emanet edin. Ayrılmadan önce siz yokken ona bakacak kişiyle birlikte oyun başlatabilir, zevk aldığı bir etkinliği üçlü olarak yapabilirsiniz. Ne zaman döneceğinizi onun anlayacağı bir şekilde ona açıklayabilirsiniz. Örneğin “Uyuyacaksın, kalkacaksın, ben gelicem,” gibi.