bebek



Bebeğinize fedakar olmayı öğretmek Yine de fedakar davranmak öyle kendiliğinden olan bir şey değildir. Anne babaların fedakarlığı çocuklarına öğretmesi gerekir. Üstelik ebeveynlerin bunu gerçekten hiç tereddüt etmeden çocuklarını bencil olmadığı zamanlarda överek ve bunun için onları ödüllendirerek yapmaları gerekir. Uygun durumlarda da sorunlu çocuklara yardım etmelerini istemek ayrıca işe yarayabilir. Çocuklar böyle durumlara tepki vermediğinde bazı ebeveynler onları azarlamayı uygun görürken diğerleri ne yapmaları gerektiğini aktif bir şekilde anlatmayı tercih eder. Sadece çok az anne (yüzde 8 oranında) yardımsever veya yardımsever olmayan davranışları görmezden gelir. Fedakar ve yardımsever davranışların sonuçlarını bebeğinize anlaşılır bir dille açıklamak başkalarını düşünen bir birey olması yolunda ona daha çok yardım eder.

Toplumsal açıdan uygun davranmadığı için ceza vermekse hiçbir işe yaramaz. İlginç olarak kadınların da aile bütçesine katkıda bulunduğu toplumlarda çocukların daha fedakar ve özverili oldukları gözlemlenmiştir. Bu daha çok evle ilgili işlerin aile içinde paylaştırılarak yürütülmesinden ve bu bölüşüm aracılığıyla çocuklarımızın yardımcı davranışları erken yaştan itibaren öğrenmesinden kaynaklanabilir. Aksine, rekabetin önemli olduğu geleneksel toplumlarda yetişen çocukların, kadın-erkek işbirliğine değer veren toplumların çocuklarına göre aileden görülen şefkat aynı olsa dahi daha az fedakar davrandıkları gözlenmiştir. Çocuklar örneklerden yola çıkarak öğrenir. Bu yüzden onlara model olacak örnek davranışlarda bulunmanız çok önemlidir.

Buna ek olarak karşılaşılan durumlara göre neyin doğru neyin yanlış olduğunu açıklamak da çocuğunuzun fedakarlık ve özverili olmak adına öğrendiği şeylere büyük katkı sağlar. Çocuklarınız işbirliği yapmak istemiyor ve bencil davranışlarda bulunuyorsa ceza hiçbir işe yaramaz fakat bir dahaki sefere daha farklı davranması gerektiğini söylemeniz ve bu söylediklerinizi sizin de uygulamanız çok daha faydalı olur.