Smiling baby with headphone

baby symphony, baby symphony doğum günü, baby symphony bebek, baby symphony adres, baby symphony parti, baby symphony ankara, baby symphony music, baby symphony free download


Baby Symphony, bebekleri ve çocukları klasik müzikle tanıştırmayı hedefleyen bir eğitim merkezi. Merkezin adıyla aynı adı taşıyan bir programla 4 aydan 4 yaşa kadar olan çocuklar müzik eğitimi alıyor ve farklı enstrumanlarla tanıştırılıyor. Baby Symphony’nin sahibi ve eğitimcisi olan Ayça Hanım’la hem Baby Symphony eğitim programı hakkında hem de klasik müzik eğitiminin çocuklar üzerindeki etkileri hakkında kısa bir söyleşi yaptık. İşte söyleşinin ayrıntıları…

Bize Baby Symphony eğitimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Eğitimimiz bir dönemi haftada 40 dakika olmak üzere 10 haftalık bir periyottan oluşuyor. Eğitimi 4 aydan 4 yaşa kadar olan bütün çocuklar alabiliyor. Çocuklar yaşlarına göre farklı sınıflara ayrılıyorlar. Eğitimler aileleri ya da bakıcıları ile katılıyorlar.

Bu eğitimde esas amaç, 4 aydan 4 yaşa kadar olan çocuklarla güzel bir müzik eşliğinde eğlenceli ve keyifli zaman geçirmek. Burada yaptığımız çalışmalar klasik müzik ağırlıklı olduğu için çocuklara klasik müziği tanıtmak, onları iyi birer klasik müzik dinleyici yapmak, onların ritim duygularını ve kulaklarını güçlendirmek de eğitimimizin amaçları arasında yer alıyor. Ayrıca çocuklara eğitim esnasında verdiğimiz küçük enstrümanlarla onların el-göz, el-kol koordinasyonlarını da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu enstrümanlarla çocukların farklı duyu organlarını uyararak onların sesler konusunda farkındalık kazanmalarına yardımcı oluyoruz.

Eğitiminiz için neden özellikle 4 ay- 4 yaş gibi belirli bir yaş periyodunu belirlediniz?
Bu durum programımızın özelliğinden kaynaklanıyor. Program bu yaş periyodundaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için dizayn edildi. Çünkü 4 yaştan büyük olan çocukların yapabilirlikleri ve ihtiyaçları artıyor, böyle bir durumda bu eğitim programı içinde onların ihtiyaçlarını karşılamak oldukça zorlaşıyor. Ayrıca çocuklar 4 yaşından sonra farklı aktivitelere katılabiliyor, okula gitmeye başlıyor yani müzikle tanışabileceği farklı ortamlarda bulunabiliyorlar, ancak 4 yaş öncesinde müzikle tanışabilecekleri ortamlar sınırlı olduğu için onlara bu eğitim aracılığı ile müziği tanıtıyoruz.