Baba ve bebek bakımı baba ve bebek babaların bebek bakımı


8 haftalık bebekler dahi annelerini ve babalarını tanırlar ve onlara diğer insanlara davrandıklarından daha farklı davranırlar. Örneğin, anne ve babasıyla bebek daha farklı göz teması ve fiziksel yakınlık kurar, onlarla karşılaşhklarında yüz ifadeleri ve çıkardıkları sesler belirgin farklar içerir. Gelişimsel psikolojinin öncülerinden Michael Lamb, bir grup babaya “ağlayan, sıkıntı içinde oldukları belirgin” bebeklerin video görüntülerini izletmiş ve biyolojik yanıtlarını incelemiştir. Aynı zamanda bu yanıtları annelerin verdiği yanıtlarla karşılaştırmış. Nabızda artma, solunumun derinleşmesi gibi fiziksel yanıtlarında ve bebek rahatlatıldıktan sonraki tepkilerinde anneler ve babalar arasında fark bulamamıştır. (Lamb 1977)

Öte yandan, annelerin bebeklerini sakin bir şekilde kucakladıklarını ve hemen her zaman benzer bir şekilde davranarak bir ritim oluşturduklarını, ancak babaların bebekleri daha fazla hareket içeren oyunlarla uyardıklarını ve canlandırdıklarını gözlemişlerdir. Babalar bebeklerini kucaklamadan önce bebeği uyarmaya, onunla oyunlar oynamaya eğilim göstermektedir. Yapılan çalışmalarda elde edilen bir diğer sonuçta babaların bebeklerini araştırmaya, incelemeye, risk almaya daha çok yönlendirdikleridir. (Biller ve Meredith, 1974)

Yeni durumlarda karşılaşılan sorunlarla baş etmede anneler daha muhafazakar davranmaktadırlar; bebek bir sıkıntı yaşadığında daha kısa sürede yardımcı olurlar. Öte yandan, anneler bebeklerle daha çok oyuncaklar yoluyla oyun oynarken, babalar gerçek yaşam durumlarını oyun aracı olarak kullanmayı tercih ederler. Bebeğin bakımına babanın da katılmasının çocuk gelişimi üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Örneğin bebeğin banyosu, beslenmesi, altının değiştirilmesi gibi aktivitelere babanın katıldığı iki aylık bebeklerin sosyal becerilerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu bebeklerin, bir yıllık izlem sonucunda stresli durumlara karşı daha dayanıklı oldukları görülmüştür.