aynada ki ben benden tatlıGerçek bir eğlence için bebeğinizi aynanın önünde destekleyerek tutun. Bazı bebekler sırt veya karın üstü yatıp dakikalarca yansımalarını seyrederler. Bazıları ise neşeli bir ses çıkararak gülerler.

Aynalar bebekler için kendileri hakkında yeni şeyler öğrenmelerine imkan sağlayan harika oyuncaklardır. Onunla ne gördüğünüz hakkında konuşarak onu destekleyebilirsiniz, burnunu, kafasını ve gözlerini göstermeyi bir deneyin. Emin olun bu ilginizden hoşlandığını gülücükler atarak size ifade edecektir.

Bebeğinizin ilk gerçek oyuncakları
Bu ay bebeğin keşfedeceği iki harika oyuncak elleridir. Minicik yumuk ellerini ağzına götürüşünü keyifle izleyin. Bebek ellerini onları hareket ettirerek, kımıldatarak ve istekle gözleyerek elleriyle oynamaya başlayacaktır. Her iki elini bir araya getirip el çırpmak ise onun başka bir keşfi olacaktır. Kısa zaman sonra bebek ellerini alet olarak kullanabildiğini fark edecek ve onları ilginç oyuncaklara dokunmak ve dünyayı tanımak için kullanmaya da başlayacaktır. Anne veya baba oyuncak gösterdiğinde, elleriyle onu tutabildiğini fark edecek, bir çıngırağı tutarken ellerini hareket ettirdiği takdirde ses çıktığını fark edecek, her seferinde çıngırağını daha büyük bir istekle sallamaya başlayacaktır.

Bu sebep ve sonucun başlangıcıdır. Bazı şeyleri yapabildiğini görmesi beyninin o kısımlarını geliştirmektedir. Belki sonra çıngırağı ağzına götürecektir. Bu, ne yapabileceğini araştırıp öğrendiği bir süreçtir.

Her gün biraz daha gelişme

Bebeğin dik iken başını düzgün tutabildiğini fark edeceksiniz. Karnı üstünde iken kendisini 45 hatta 90 derece kalkık tutabilir. Ayakları üzerinde dik tutmaya çalıştığınızda kuvvetle yere basabilir ve adım atma hareketleri yapabilir. Ama durun acele etmeyin daha yürümesine çok var. Bebek ile oynarken onu farklı durumlarda tutun. Otururken destekleyin, göğsünüze karşı ayakta tutun, sallanan bir oyuncak altında sırt üstü ve karın üstü tutun. Onun sevebileceği daha birçok pozisyon keşfedebilirsiniz. Bu hareketler onun kaslarını geliştirdiği gibi hem zevk almasını sağlayacak hem de sosyal gelişimine katkıda bulunacaktır.