bebek arkadaşıyla oyunArkadaşlığın bebeğiniz için önemi nedir? Çocuklar oyun oynamak için genellikle alışık oldukları oyun arkadaşlarını tercih eder. Arkadaşlarıyla oynadıkları oyunlara daha çok yoğunlaşabildiklerinden oyunları daha verimli hale gelir. Küçük yaştaki çocuklar bile bildikleri oyun arkadaşlarıyla oynadıklarında oyuncaklarla girdikleri pozitif etkileşim artar ve eskiden olduğundan daha karmaşık, gelişmiş oyunlar içine girebilirler. Üç yaşına geldiklerinde çocuklar hayal güçlerini kullandıkları hayali oyunları geliştirebilmek adına başka arkadaşlara daha fazla ihtiyaç duyar fakat bunu yabancı çocuklarla yapmak istemezler.

Bu yaşlarda bile bu küçük yaramazlar için arkadaşlık tanıdık olmaktan çok daha fazlası demektir. Arkadaşlar onlar için birbirlerinin çekim alanına girdikleri insanlardır ve sadece bu insanlarla tekrar tekrar gerçekleştirebildikleri özel bir oyun rutini yakalayabilirler. Arkadaşlık karşındakini yönlendirme ve kontrol etmeyle de ilgilidir. Mesela “X işini yapmazsan bir daha seninle oynamam” gibi şartlı konuşmalarla karşılaşmanız artık doğaldır. Bu yüzden okul öncesi çağdaki çocuklar için bile arkadaşlık çok önemlidir. Araştırmalar okul öncesi çocukların hayali oyun türlerinin daha karmaşık versiyonlarını seçtiklerini, paylaşma ve sırayla oynama konusunda aktif bir görev üstlendiklerinden bu tür oyunların çocukların sosyal becerilerinin gelişimini daha ileri seviyelere taşıdığını göstermiştir. Topluluk içinde yaşamanın bir getirisi olan tartışmaları çözme konusunda çocuklar daha yetkin davranışlar sergilemişlerdir.

Geniş bir arkadaş çevresi olan büyük yaştaki çocuklarınsa çok fazla arkadaşı olmayan çocuklara nazaran daha fedakar ve özverili davranabildikleri ve özgüvenlerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca okul içinde arkadaşları tarafından kabul edilmeyen veya utangaç çocukların daha sonradan okulu bırakmaları daha muhtemeldir. Sonuç olarak çocuğunuzun diğer çocuklarla oyun oynaması önemlidir. Bunun için hafta içinde en azından bir gün bir arkadaşının evinize bir iki saatliğine gelmesi ya da çocuğunuzun arkadaşının evinde vakit geçirmesi her iki çocuk için de çok yararlı olur. Bu çocuğunuzun gelişimi için onu dışarı çıkarıp gezdirmenizden çok daha faydalıdır.