Bebeklerde yabancı korkusu, Bebeklerde yabancı korkusu nasıl giderilir? Bebeklerde yabancı korkusu ne zaman geçer? 9 aylık bebeklerde yabancı korkusu bebeklerde yabancılık 9 aylık 9 aylık bebek


Küçük kızımız her zaman arkadaş canlısı ve dışa dönüktür. Dün köyden yeğenlerimiz geldi. Onlarla oynamayı çok severdi. Ne zaman yanına yaklaşsalar ağlamaya başlıyor. Kızımıza ne oldu?

Olgunlaştı ama olgun olmayan bir şekilde. İlk gün kaç aydan sonra anneyi babayı tanımakla birlikte, 6 ayın altındaki bebekler genelde herkese olumlu yaklaşırlar. Tanıdığı büyükler veya yabancılar olsun, ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini düşünüp üzerlerine atlarlar.

Genelde bebek 8-9. aya geldiğinde (yabancı korkusu 6. ay civarında başlasa da) kimin kendi yanında olduğunu fark eder; anne ve baba ve bir iki tanıdık kişi ve bakıcısına yapışır, yabancıların onu onlardan ayıracağını düşünür. Bu dönemde çok sevilen dedeler, nineler hatta bakıcı bile aniden reddedilebilir, çocuk çaresizce anne-babasına bağlanır (özellikle de bakımı ile en çok ilgilenene ).

Yabancı korkusu çok çabuk kaybolabilir veya birinci yılının sonuna kadar görülmeyebilir. 10 bebekten yaklaşık ikisinde bu korku hiç görülmez (büyük olasılıkla bu bebekler her türlü yeni duruma kolayca uyum sağlayabilmektedir). Veya bu dönem fark edilmeden hızla geçer. Eğer bebeğiniz yabancı korkusu yaşıyorsa, sosyal olması için baskı yapmayın, yavaş yavaş alışacaktır ve en iyi yol bu işi kendi kendine halletmesidir. Aynı zamanda arkadaşlarımza ve aile fertlerine, bebeğinizin bir utangaçlık döneminden geçtiğini söyleyin (kişisel olarak algılamamalılar).