Bebeğin ilk kelimeleri bebeğin söylediği ilk kelimeler bebeklerde dil gelişimi bebeklerde konuşma gelişimi bebeklerde konuşma gelişim süreci bebeklerde konuşma 8 aylık 8 aylık bebek


Bebeğim çok sık anne demeye başladı. Komşum anlamını bilmeden sesler çıkardığını söyleyene kadar çok heyecanlanmıştık. Doğru mu söylüyor?

Buna en doğru cevabı sadece çocuğunuz verebilir ancak o da en azından şimdilik bunu söyleyecek durumda değil. Çocuğunuzun ne zaman anlamını bilmeden gerçek kelimelere benzeyen sesler çıkartmaktan, anlamlı konuşmaya geçtiğini tam olarak söylemek çok güçtür.

Bebeğiniz şu anda sesleri çalışıyor olabilir veya gerçekten annesini çağırıyor olabilir, ancak hangisini yaptığı çok da önemli değildir. Önemli olan ses çıkarması ve duyduğu sesleri taklit etmeye çalışıyor olmasıdır. Çoğu bebek ilk önce “dada”der. Bunun nedeni babasını daha çok sevmesi değil, sadece ilk önce bu sesleri çıkartmayı daha kolay bulmasının bir yansımasıdır.

Pek çok dilde anne ve baba yerine geçen gayri resmi kelimeler birbirlerine çok benzerler. Daddy, papa, pappa, baba. Mommy, mama,mummy, imma. Bunların bebeklerin çıkardıkları ilk hecelerden çocuklarının ilk kelimelerini bulmaya çalışan ebeveynleri tarafından yakalanıp türetildiğini iddia etmek çok doğru bir tahmin olur.

Uzun bir zaman önce İspanyol bir bebek tipik bir şekilde “maa-maa” şeklinde söylenirken gururlanan annesi onun “madre” dediğinden emindi. Ve eski bir musevi bebeği ilk olarak”ah-ba” dediği zaman, babası muhtemelen göğsünü gererek “Av demeye çalışıyor” demişti. İlk kelimenin söylendiği zaman çok değişkenlik gösterir ve tabii ki ebeveynlerin objektif olmayan değerlendirmelerinden de etkilenir.