Bebekler ne zaman emeklemeye başlar bebeklerde emekleme süreci bebeklerde emekleme gecikmesi bebeğim emeklemiyor bebeğim 8 aylık emeklemiyor kızım 8 aylık emeklemiyor bebek neden emeklemez uzman tv bebeğim grip oldu ne yapmalıyım bebek bebeğim emeklemiyor bebek emeklemiyor bebek emeklemiyorsa 8 aylik bebegim m emeklemiyor bebek geceleri neden ağlar bebek gece neden ağlar


Arkadaşımın bebeği altı aylık olduğundan beri emekliyor. Benim oğlum neredeyse sekiz aylık ve emeklemeye yönelik hiç ilgisi yok. Eğer biraz kımıldarsa bu göbeği üzerindeyken oluyor. Gelişmesi gecikmiş durumda mı?

Emekleme söz konusu olduğu zaman, bir bebeğin durumu diğerleriyle karşılaştırılmamalıdır. Emeklemek bebeklerin belli bir yaşta kazandıkları yetenekler arasında değildir ve olup olmamasıyla genel gelişmelerini değerlendiremeyiz. Göbeği etrafında hareket etmek veya sürünmek genelde el ve dizler üzerinde hareket etmenin ya da emeklemenin bir öncüsü sayılır.

Bazı bebekler altı aylıkken emeklerler ancak 7.5 ila 9 ay arası daha tipiktir. Bazı bebekler hiç emeklemezler. Ayağa kalkarlar ve dayanarak yürümeye başlarlar ( iskemleden kahve masasına, oradan koltuğa) ve sonra serbest yürümeye başlarlar. Emeklemek, oturmak ve doğrulmak gibi her çocuğun gelişim süreçleri arsında bulunmadığı için, değerlendirmeler arasında kullanılmayan bir kriterdir.

Emekleyen çocuklar arasında bile türler değişkenlik gösterirler. Çoğu geri geri veya yana doğru emeklerneye başlarlar ve haftalarca ileri doğru gitmezler. Bazılan tek diz üzerinde, bazıları popoları üzerinde ilerierler ve bazıları el veayakları üzerinde yürümenin hemen öncesindeki evrede olduğu gibi emeklerler.

Bir bebeğin bir noktadan diğerine gitmek için seçtiği yöntemden ziyade bağımsız hareket etmek için uğraşıyor olması önemlidir. Bir bebeğin emekleyebilmesinden önce iyi bir şekilde oturabilmesi gerekir. Bundan sonra emekleyip emeklememesi veya ne zaman emeklediği kişisel bir konudur ve eğer birkaç gelişim alanında geri değil ise (sosyal, kaba veya ince motor hareketler, dil ve bunun gibi) endişe edilecek bir şey yoktur.