8 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi bebek gelişimi bebeklerde gelişim 8-12 aylık bebek gelişimi 8 aylık bebeğin gelişimi 8 aylık bebek 12 aylık bebeğin gelişimi


Bu dönemde küçük bebeğin serebral korteksinde ön loblar hızla gelişmektedir; bu bölgeler istemli eylemlerin yapılması ve geleceğe yönelik planlamayla ilgilidir. Bebek artık doğrulup oturacak, sağa sola hareket edecek (şu ya da bu yöne) ve nesneleri tutacak kadar kendi bedenini kontrol edebilmektedir ve çevreyle ilgili algılamaları temel fiziksel özelliklerinin çoğu hakkında işlevsel bir anlayış edinecek kadar gelişmiştir. Artık bebeğiniz sadece fiziksel becerilerini geliştirme değil, aynı zamanda plan yapma ve bunları gerçekleştirme yetisine de sahiptir.

İlk aylarda onu yöneten düzensiz içsel gerilim ve sıkıntı dalgalanmalarına hakim olmaya ve çevresindeki insanlarla iletişim ve bağ kurmada ustalaşmaya başlar. Daha karmaşık ilişkiler kurmaya çalışırken duyguları şekillenir ve dış olaylarla daha belirgin ve karmaşık bir ilişki gösterir.

Yeni doğan bebeğiniz her şeyden çok sizinle ilgileniyordu. Üç aylıktan itibaren giderek daha çok nesnelerle ilgilenmeye başlar. Artık siz ve çevresindeki nesneler üçlü bir ilişki içindesiniz: Sadece nesnelerle değil, sizin onlar hakkındaki düşüncelerinizle de ilgilenir, size kendisinin onlar hakkında ne düşündüğünü ve onlarla ne yapmanızı istediğini iletir.

Bebek gelişimi ile ilgili detaylı bilgiler için bebeksayfasi.com’un AY AY BEBEK GELİŞİMİ sayfasını inceleyebilirsiniz.