Bebeklerde üstün zeka bebeklerde üstün yetenek bebeklerde üstün yeteneklilik bebeklerde üstün zeka belirtileri bebeklerde üstün yeteneklilik belirtileri üstün zekalı bebek nasıl anlaşılır üstün yetenekli bebek nasıl anlaşılır 7 aylık


İddialı bir anne olmak istemiyorum. Ama bebeğimin üstün yetenekleri varsa bunları ihmal etmek de istemiyorum. Sıradan parlak bir bebeği üstün yetenekli bir bebekten nasıl ayırabilirsiniz?

Her bebeğin birtakım yetenekleri vardır. Sanatsal. Sosyal. Atletik. Mekanik. Ve bir çocukta ortaya çıkan yetenek her ne olursa olsun, anne babaya düşen bunu teşvik etmek, övmek ve daha çok değer verecekleri bir yeteneği olmadığı için hayıflanmamaktır.

Bu teşvik yetenek ortaya çıkar çıkmaz başlamalıdır -bu ilk yıl bile olabilir. Fakat teşvik, zorla istemek ya da çocuğunuzu itelemekten çok daha farklıdır ve bunların ikiside onun için iyi değildir. Bununla birlikte, insanların çoğu yetenekli bir çocuk hakkında konuşurken, genellikle zihinsel performansı kastederler. Sıra dışı bir zihinsel yetenekle ödüllendirilmiş olanlar arasında bile farklılıklar vardır.

Bazı çocuklar sayılarda,bazıları uzaysal ilişkilerde ve diğerleri de kelimelerde iyidir. Bazıları yaratıcı iken bazıları da organizasyon da müthiştir. Daha sonra bunların hepsini olmasa da bir çoğunu zeka testleri ile değerlendirmek mümkündür, ama bunu bebeklik döneminde yapmak zordur. İlk yıldaki IQ’yu değerlendirmek için kullanılan motor gelişim testleri, çocuğun daha sonraki IQ’su hakkında pek iyi fikir vermez.

Bebeğin bilgiyi işlemesini ve çevresindekileri kullanma becerisini değerlendiren testler bu bakımdan daha iyidirler,ama her yerde yapılamamaktadırlar. Yine de ilk yılındaki bebeğinizin zakasını değerlendirebileceğiniz bazı ipuçlan vardır.