7 aylık bebek oturması

7.aylık bebek oturabiliyomu bebek, 7 ayliq qizim her seyi basa dusur amma oturmur, 7 ayliq ekizlerim var hele otura bilmirler bebek oturamıyor bebek oturamıyorsa bebeğim oturamıyor bebeğim desteksiz oturamıyor, 7 5 aylık bebeğim oturamıyor bebek beslenmesi nasıl olmalı bebek beslenmesi nasıl olmalı uzmantv bebek beslenmesi listesi bebek beslenmesi programı bebek beslenmesi kahvaltı bebek beslenmesi örnek menü bebek beslenmesi tablosu bebek beslenmesi uzman tv bebek beslenmesi kadınlar kulübü gebelik bebek boy kilo bebeğin beslenmesi bebek anne karnında bebek uykusu bebek yemek tarifleri bebek yemekleri


Bebeğim henüz oturmaya başlamadı, yaşına göre geri kalmasından endişe ediyorum.

Normal bebekler değişik yaşlarda değişik gelişimsel aşamalarda olabildiklerinden, “normal” aralığı her aşama için büyük değişkenlik gösterir. Her ne kadar “vasat” bir bebek 6.5 ay civarında yardımsız olarak oturabiise de, bazı normal bebekler dördüncü ayda oturabilirken, bazılarında bu dokuzuncu aya kadar gecikebilir.

Sizin bebeğinizin de henüz rahat rahat bu limitlerin içinde olduğuna göre, geciktiği için üzülmenize gerek yok. Bir bebeğin belirli bir yaşta oturabilmesi ve diğer önemli gelişimsel becerileri kazanması genetik olarak programlanmıştır. Bir ebeveynin bu programı hızlandırmak için yapabileceği pek fazla şey olmamakla beraber, yavaşlamasını önlemenin bazı yolları vardır. Erkenden bir bebek koltuğunda, arabada, ya da besleme sandalyesinde sık sık oturtulan bir bebek kendi kendini destekleyebilir hale gelmeden önce birçok alıştırma yapmış olur ve kısa bir süre sonra bunu başarabilir.

Öte yandan, zamanının çoğunu bir bebek koltuğunda sırt üstü yatarak geçiren bir bebeğin oturması fazlasıyla gecikebilir. Aslında, bebeklerin sürekli olarak annelerinin göğsünde taşındığı gelişmemiş ülkelerde bebekler dik durmaya o kadar alışmışlardır ki,  daha oturamadan yürümeye başlarlar.

Oturmanın (ve diğer motor becerilerin) gecikmesine engel olabilen bir başka faktör de aşırı kilodur. Tombul bir çocuk oturmaya çalışırken zayıf olana göre daha kolay kayar. Bebeğinize amacına ulaşabilmesi için yeterince fırsat verebildiğiniz sürece sonraki iki ay içerisinde bunu başarma ihtimali yüksektir. Eğer başaramazsa, ve/veya başka bir çok yöndende yavaş geliştiğini düşünüyorsanız, doktoruna danışın.