aile, 6 aylık, 6 aylık bebek, 10 aylık bebek sosyal duygusal gelişimi, 6 aylık bebek oyuncakları, 6 aylık bebek anne karnında, 6 aylık bebek ne yapar, 6 aylık bebek kilo


6 aylık bebeğiniz hareketlerinizi anlayacak durumdadır

Bebeğiniz kalkar ve gider. 6. ayın özeti budur. Bebeğiniz kendi kendine oturmayı öğrenir. Ortalıkta gezinmeye başlar. Daireler çizmese de ileri geri gider. Nesneleri tanımaya başlar ve kendi dünyasına tandık gelenleri seçer. O denli kendisi olur ki şaşırır kalırsınız!

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Çevresindeki eşyaları ve insanları tanımaya başlar ve kendisine tanıdık gelen kişi ve nesnelerin arasında daha rahat hisseder. Bunlar arasında aile bireylerinin yanı sıra en sevdiği oyuncaklar da yer alır. Yabancıların yanında ya da kendisine yeni durumlarda korkak ya da endişeli davranabilir.

Altı aylık bebeğiniz sizin için tam bir eğlencedir! Hareketleri, duygu ve sesleri, gülüşleri, kahkaha ve çığlıkları taklit edebilir.

Hareketlerinizin ardındaki niyetlerinizden haberdardır. Kızdırdığınızda ya da yardımcı olamadığınızda anlar. Örneğin; ona bir oyuncak tutup geri çekerseniz bakışlarını kaçırıp kaşlarını çatar. Eğer oyuncağı yanlışlıkla düşürürseniz onu almak için uzanıp yardımcı olmaya çalışır.