Mum and dad looking for teeth

aile, 6 alık bebeklerin dil gelişimi, 6 aylık bebeklerin dil gelişimi, 6 aylık bebeğin dil gelişimi, 6 aylık bebeklerde dil gelişimi, aile hekimi, aile filmleri, aile nedir


Bebeğiniz altıncı ayına girmek üzere ve siz nasıl bir afacanla karşılaşacağınızı merak mı ediyorsunuz?

Özellikle dil gelişimi mi heyecanlandırıyor sizi? Belki bir yakınınızın güzel güzel, tane tane, kibar mı kibar konuşan küçük oğlu gibi olmasını istiyorsunuz kendi kızınızın/oğlunuzun da.

Bu düşünce, bu meraklı bekleyiş sizi heyecanlandırıyor çünkü biliyorsunuz ki onun sesiyle şenlenecek eviniz; onun gün be gün geliştiğini, o minik ağzından nasıl da güzel cümlelerin çıktığına tanık olmak sizi mutlu kılacak…

İşte 6 aylık bebeğiniz, meramını anlatmaya başladı artık.

Ağzından çıkan sesler gitgide konuşmaya benzemeye başladı bile. Esasında çok kendinizi vermeden dinlediğinizde size konuşuyormuş gibi gelebilir.

“Da-da” gibi belirgin ünsüzleri kullanıyor; fakat muhtemelen bu sesleri kişilerle bağlayamamıştır. Bir şey isterken veya “Ben şunu istiyorum!” derken nasıl da tüm vücudunu kullandığına dikkat ettiniz mi?

Eğer henüz başlamadıysanız bu dönem beden dilini öğretmek için güzel bir zaman. Birkaç ay daha sizin beden dilinize karşılık vermeyecek olsa da hareketleri ve nesneleri etiketlemeye başlayabilir.

Daha sonra size ne içmek istediğini ve daha daha neler yapmak istediğini söyleyebilecektir. Derdini anlatabilen bir bacaksızla ilgilenmek sizin de daha çok hoşunuza gidecektir.