bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve rahatsızlıklar

5 aylık bebeklerin dişlerinin çıkması bebeklerde diş çıkarma belirtileri rahatsızlıkları diş çıkaran bebeklerde ateş kulak ağrısı emmeme salya öksürük


Bebeğimin dişleri çıkıyorsa bunu nasıl anlayabilirim? Devamlı ellerini ısırıyor, ancak ben dişetlerinde bir şey göremiyorum.

Diş çıkma perisi bir kez ziyarete geldiğinde, bunun ne kadar süreceğini, ya da hoş bir tecrübe olup olmayacağını söylemenin bir yolu yoktur. Bir çocuk için çok uzun ve acı verici olabilirken, bir başkası için ise sakin bir gecenin ortalık yerinde sihirbazın çubuğunun bir sallanışıyla geçip gidiverir. Bazen haftalar aylarca dişetinde bir kabartı veya yumru görünür haldedir, bazen de dişler ortaya çıkana kadar hiçbir belirti yoktur.

Ortalama olarak ilk diş yedinci ay ortalannda belirir, ancak bazen inci beyazlık üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazen de on ikinci aya , hatta bazen daha da ileri dönemlere kadar sarkabilir. Dişierin çıkışı genellikle kalıtsal düzene uyar, yani sizin veya eşinizin dişleri erkenden çıkmışsa, bebeğinizde de aynı şekilde olması muhtemeldir.

Hafta hafta bebek gelişimi sayfalarımızda bebeğinizin sağlığı, beslenmesi ve oynayabileceğiniz oyunlarla ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz…

Bununla birlikte, diş çıkarma belirtileri dişierin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler olduklan ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir:

Salya akıtmak.

Birçok bebek, onuncu hafta ile üçüncü-dördüncü ay arasından başlayarak salya akıtır. Diş çıkarma, bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok artırmaktadır.

Çene ya da yüzde kızanklık.

Bol salya akıtan bir bebekte, çenede ya da ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak kuru deride kızarıklık ya da çatlakların ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Bunu önlemek için, gün boyunca peryodik olarak salyayı nazikçe silin, bebeğiniz uyurken akan salyayı emmesi için de yatak çarşafının altına bir havlu koyun. Deride kuruma belirdiğinde, yumuşak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun (tavsiyede bulunması için doktorunuzu arayın).

Hafif öksürük.

Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir. Bebeğiniz soğuk algınlığı, nezle, ya da alerji belirtileri göstermiyorsa bunda endişelenecek bir şey yoktur. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarını zenginleştirmek için öksürüğü sürdürmeleri sık görülen bir durumdur.

Isırma.

Bu durumda bir ısırık düşmanlık belirtisi değildir. Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi – bu kendi eli, annenin memesi, yabancı birinin parmağı olabilir – ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.