5 aylık bebeğimm

5 aylık bebeğimmmmm :, 5 aylık bebek


Bebek bu ay içerisinde anne ve babayı tanımaya başlar ve onları görünce güler, sesinizi ayırt eder, onlara kendini duyurmak için çalışabilir.

Bu ay bebek bir hayli kilo alacak ve ayın sonunda bebeğin doğumdaki kilosunun yaklaşık olarak iki katına çıkacaktır. Bu aydan itibaren bebek, birinci yaşının sonuna kadar sağlıklı gelişimi için her ay yaklaşık 500 gram almalıdır. Ancak bazı durumlarda bebeğin kilosu her zaman aynı ölçüde artmayabildiği görülmektedir. Kilo aldıkça bebeğin kendi fiziksel sınırlarını keşfetme konusundaki ilgisi de artacaktır.

Bu aydan itibaren bebek artık desteksiz oturma becerisine sahiptir; hatta annesinin kucağında ayağa kalktığında kendi ağırlığına biraz dayanabilir hale gelmiştir. Ayrıca bebek artık sırtüstü yatarken yüzükoyun yuvarlanabilir. Beş aylık bebek muhtemelen artık kolayca yatağında sırtüstünden yüzükoyun, yüzükoyun durumdayken sırtüstü dönebiliyordur; her iki tarafa da dönmeyi ise önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlayacaktır. Bebeğin dönüşleri öğrenmesi için anne ve babanın bebeğe biraz yardımı dokunmalıdır. Bebek bu ayda da kendi elleriyle ve ayaklarıyla, özellikle de ayak parmaklarıyla oynamaktan çok hoşlanır. Gelişimi normal devam eden bir bebek bu ay sonunda bir ayağını göbeğine kadar kaldırabilir; hareketli bir bebek ise karnının üzerindeyken her iki ayağını da iterek yatakta ilerleyebilir. Bebek artık zamanının büyük bir kısmını en son geliştirdiği motor becerilerini denemekle geçirecek böylece öğrenecektir; yani konuşmayı, dinlemeyi ve yetişebileceği her şeyi keşfetmeyi deneyerek öğrenecektir.