Bebeklerde doktor kontrolü bebeklerde sağlık kontrolü bebeklerde doktor muayenesi 5 aylık bebeklerde doktor kontrolü 5 aylık bebekler sağlığında nelere dikkat edilir 5 ay 2 hafta bebek 5 aylık bebek 5 ay 2 haftalık


Her zamanki gibi genel fizik muayene yapılır, yani kalbi solunum sesleri dinlenir, kulağına-boğazına bakılabilir, ancak hasta değilse bu aylarda çocuğu hoşa gitmeyen bu muayenelerle üzmemeyi de tercih edebiliriz. Kalça çıkığı muayenesi her zaman önemlidir.

Yenidoğan refleksleri bu ayda artık kaybolmaya başlar. Göz bebeklerinde kırmızı yansıma testine hala bakmakta fayda vardır. Doktorunuz bebeğin gözüne parlak ışık tutarak, bazen fotoğraflarda görünen kırmızı göz görünümünü olup olmadığına bakar. Bu göz tümörleri veya bebek kataraktının erken tanısı için önemlidir.

Sağlam çocuk takibinde bebeğin gelişiminin izlenmesi en önemli olgudur. Doktorunuz bebeğin boy-kilo ve baş çevresini ölçerek gelişiminin yaşına uygun ve orantılı olup olmadığı konusunda size yorum yapacaktır.

Bebeğinizin gelişimini daha yakından takip edebilmek için bebeksayfasi.com’un AY AY BEBEK GELİŞİMİ sayfasına mutlaka göz atın.