Bebeklerde zayıflık bebeğim kilo almıyor bebeğim neden çok zayıf 4 aylık 4 aylık bebek


Arkadaşlarımın bebekleri topaç gibi; benimki ise uzun ve ince boyu 75. ve ağırlığı 15. persantüde. Doktorum iyi gittiğini ve üzülmemem gerektiğini söylüyor, ama ben üzülüyorum.

Zayıflık her zaman revaçta olmuştur, bebeklik dönemi hariç. Zayıf olmak erişkinlikte aranan bir özelliktir, bebeklerde ise tombulluk aranır ve istenir. Bununla birlikte, zayıf bebekler de çoğu kez topaç gibi olan akranlan kadar sağlıklıdırlar.

Genel olarak, eğer bebeğiniz etrafta ilgili, aktif ve halinden hoşnut ise, istikrarlı bir şekilde kilo alıyorsa ve ağırlığı ortalamadan düşük olsa bile boyuna ayak uydurabiliyorsa, doktorun da söylediği gibi meraklanacak bir şey yoktur. Sizin çok az değiştirebileceğiniz bazı faktörler bebeğinizin gelişimini etkilemektedir. Örneğin, genetik faktörler siz ve/veya eşiniz zayıf ve ufak-tefek yapılı ise bebeğiniz de muhtemelen öyle olacaktır. Ve aktivite faktörleri, hareketli olan bir bebek hareketsiz olana göre zayıftır.

Bununla birlikte, çözüm gerektiren birkaç zayıflık nedeni vardır. Bunlardan önemli bir tanesi de yetersiz beslenmedir. Eğer bir bebeğin ağırlığında  birkaç aydır düşme varsa ve bu düşüş sonraki ayda bir sıçrama ile telafi edilmiyorsa, doktor bebeğinizin yeterli beslenmediğini düşünmeye başlayacaktır. Eğer biberonla besliyorsanız, doktor onayladıktan sonra bebeğinizin diyetini katı gıdalarla takviye edebilirsiniz, ya da, yine doktorun onayıyla hazır marnaları su ile daha az seyreltmeyi deneyebilirsiniz.