bebeklerde fazla kilo

bebeklerde aşırı kilo bebeğin şişman olması obez bebek bebeklerde obezite riski bebeklerde fazla kilo 4 aylık 4 aylık bebek

Herkes benim küçük tombul kızıma gıpta ediyor. Ama ben içimden onun çok şişmanladığından korkuyorum. O kadar şişman ki zorlukla hareket edebiliyor.

Dizlerinde ve dirseklerindeki gamzelerle, Buda’nınkine taş çıkarabilecek bir göbekle, okşanacak katmerli bir çeneyle, ve yanaklarında çimdiklenecek bol etle, kızınız tepeden tımağa bir bebek şirinliği fotoğrafıdır. Buna rağmen, tombul bebek aynı zamanda da bir sıhhat tablosu mudur?

Büyükanne-babası böyle düşünüyor olabilir. Öte yandan annesi ise muhtemelen tombul bebeğinin mutsuz bir şişko çocuk ve sefil bir şişman erişkin olma yolunda olmasından endişe ediyordur. Doktorların çoğu ise arada bir tavır takınırlar. Şişmanlığın sağlıklı olmadığında hem fikirdirler, ama bebeklikteki tombulluktan pek endişelenmezler çünkü bebeklikteki yağ hücresi artışının ileride mutlaka şişmanlığa yol açmadığı anlaşılmıştır. Aslında, her 5 tombul bebekten yalnızca biri ileride şişman bir erişkine dönüşmektedir. Yine de erken dönemdeki aşırı tombulluğun dezavantajları vardır.

Kımıldamak için fazla tombul olan bebek, hareketsizlik ve aşırı ağırlıktan oluşan bir kısır döngünün kurbanı olabilir. Ne kadar az hareket ederse, o kadar çok şişmanlar; ne kadar çok şişmanlarsa da o kadar az hareket eder. Hareket kısıtlaması onu öfkeli ve yaygaracı yapar, bu da keyfini yerine getirmek için annesinin onu daha çok beslemesine yol açar. Dört yaşında hala aşırı kilolu ise -Çocuklarda giderek daha sık karşılaşılan bir problem ileride şişman bir erişkin olması ihtimali artar. Bebeğiniz için jimnastik sahasında yer ayırtmadan önce, onun yalnızca toplu olmayıp gerçekten şişman olduğundan emin olun (bununla birlikte bebeklerde kas gelişimi fazla olmadığından zayıf bir bebeğin bile bir miktar yumuşak yağ dokusu olabileceğini unutmayın). Büyümesini doktorunuzla birlikte kontrol edin. Eğer ağırlığı sürekli olarak boyuna göre daha büyük bir hızla artıyorsa bunu doktoru ile görüşün.