bebek 24 aylık

4 aylık bebeğe yaklaşım, 4 ay 1 haftalık, 4 aylık bebek, 4 aylık bebegin beslenme , 4 aylık bebeğin beslenme tablosu, 4 aylık bebeğin beslenme şekli, 4 aylık bebeğin beslenme aralığı, 4 aylık bebeğin beslenme sıklığı


Bebeklerin ek besinlere başlangıç zamanlamasında 2 farklı yaklaşım var. Biri 6. ayı beklemek iken bir diğer yaklaşım da “4 aylık bebeğin beslenmesi ek gıdaları da içerebilir” şeklinde.

4 aylık bebek

Bu yaklaşıma göre 4 aylık bebek katı gıda aldığında sindirim sistemi güçleniyor ve ek besinlere geçiş süreci kolaylaşıyor. Ancak unutmamalı ki, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini tavsiye ediyor. 3 aylık bebek beslenmesi ya da 17 hafta dolmadan daha öncesi ise anne sütü dışında herhangi bir ek besin kesinlikle içermemelidir.

4 aylık bebek ek besinlere başlayacak ise öncelikle yutma becerisinin gelişkinliğine ve destekli olarak oturur pozisyonda durdurulabilmesine dikkat etmek gerekiyor. Boğulma tehlikesine karşı güvenlik kurallarını öğrenmek için tıklayın. Çoğu bebek gıdaları ağzında tutma, diliyle çevirebilme ve yutabilme becerisini 6. aydan itibaren geliştirebiliyor. Bebeğinizin ek besinlere hazır olup olmadığını anlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık bebek beslenmesi ve 5 aylık bebek beslenmesi genel yaklaşıma göre biraz erken sayılıyor. Bunun sebebi bir yandan ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyacı olan besini anne sütünden ya da formül mamadan alıyor olması, bir yandan da erken aylarda bağışıklık ve sindirim sistemlerinin yeterince güçlü olmamasından kaynaklı olarak alerji riskinin daha yüksek olması. Bu yüzden verilecek besinleri özenle seçmekte fayda var. Özellikle ailenizde alerji ya da çölyak hastalığı varsa 6. aydan önce ek gıdaya başlamamanız özellikle önemlidir.