Bebeği kendi yatağına yatırmak bebekle aynı odada uyumak bebeğin yatağını ayırmak 3aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle aynı odada kalmak bebeği kendi yatağına yatırmak


10 haftalık kızımız doğduğundan beri bizimle aynı odada kalıyor. Onu ne zaman kendi odasına almalıyız?

İlk haftalarda bebeğin yakınında olmak onun ihtiyaçlannı karşılamak için önemlidir. Ancak gece boyunca sık sık beslenme ihtiyacı ortadan kalktıktan sonra (iki haftalıktan üç aylığa bazen daha somaya kadar) onunla aynı odada kalmanız birkaç ciddi soruna yol açar:

Anne-baba daha az uyur. Aynı odada kalınanız bebek her uyandığında sizin de onu kucağınıza almanız demektir. Her seferinde kucağınızaalınasanız bile mırıldanmaları ağlamaya dönüşecekmi diye düşünerek bir süre uyanık olarak yatmaya devam edebilirsiniz. Bebeğinizin uyurken dönüp durması da uykunuzu bölebilir çünkü bebekler çok rahat uyumazlar.

Bebek daha az uyur. Her uyandığında onu kucağınıza almanız sadece sizin değil onun da uykusunu böler. Bebeğiniz uykusunun hafif fazlarında sizin aktivitenizden etkilenip uyanabilir.

Eşinizle daha az birlikte olacaksınız. Sevişmeye başladığınızda elbette bebeğinizin uyuduğundan eminseniz (en azından öyle umuyorsunuz). Ancak bebeğiniz bu kadar yakınınızdayken (yüksek sesle nefes alıp verirken, başını çevirip dururken ve uykusunda mırıldanırken) ne kadar rahat olabilirsiniz?

Sonradan uyum sorunları olabilir. Tüm ailenin tek bir odada uyuduğu toplumlarda çocukları tek başına uyumaya alıştırmak bir sorun konusu olmamaktadır. Fakat bizim kültürümüzde birçok çocuğun bunu gerçekleştirmesi beklenirken bebeğinizin gereğinden uzun süre yanınızda kalması sonradan kendi odasına geçtiğinde duruma uyum sağlamakta güçlük çekmesine yol açacaktır.