3 aylık bebek ve düzen

3aylık, 3 aylık bebek, 3 aylık bebeği düzene alıştırmak, bebeklerde günlük düzen, 3 aylık bebek ve düzen


Bebekleri belli bir düzene sokmaya çalışmaya iyi gözle bakılmadığını biliyorum. Ama bebeğin düzenine göre hareket etmekten çok yoruldum. Her saat ve gün boyu meme emmek istiyor.

Yeni neslin kadınları işyerindeki haklarını gözetirken bebeklerini de ilgilendiren haklarını unutuyorlar. Bebek büyüdükçe sizin de ondan istekleriniz olmaya başlayacak. Bundan önce bebeğinizin oburluk derecesine varan emme isteğinin yalnızca yeterli beslenmeye yönelik olup olmadığını araştırın; belki süt rezerviniz yeterli değil ya da bebeğiniz çok aktif veya gelişmesinin en hızlı olduğu dönemleri yaşıyor.

Gerçekten gelişimi hızlı mı? Vücudu giderek dolgunlaşıyor mu? Bebeklik terlikleri küçük gelmeye başladı mı? Eğer bunların hiçbiri olmuyorsa süt miktarınızı nasıl artırabileceğinizle ilgili önerileri araştırın. Bunlarda işe yaramazsa bebeğinizin diyetini mamayla desteklemek konusunda doktorunuzla konuşun.

Bebeğinizin gerçekten iyi bir gelişim sürecinde olduğunu düşünüyorsanız her 3-4 saatte bir sütünüzü sağın. Eve döndüğünüzde süt miktarınızın kısmen azaldığını görebilirsiniz ancak öncekinden daha sık emzirme, uygun diyet ve dinlenmeyle tekrar eski rezervinize kavuşabilirsiniz. Eğer sonuç istediğiniz gibi olmazsa iş dönemindeki emzirme saatleri için mama desteği gerekebilir.

Bebeğinizin yeterli beslenmesi için evdeki emzirmelerde mamayı kullanabilirsiniz. Ancak mamayı emzirdikten sonra verin ve meme emzirme düzeninizi engellemesine izin vermeyin.

Bebeğiniz ve sizin için ne uygunsa o yöntemi seçin; emzirin veya mama verin; tam gün çalışın veya yarım gün çalışın; emzirmeyi veya çalışmayı tamamen bırakmanızı düşünme zamanı gelmiş demektir. Saat başı emzirme sizi duygusal ve fiziksel açıdan yorar, meme uçlarınız yara olur, bütün gün ve gece emerek çok zamanınızı aldığı için bebeğinize karşı düşmanca duygular beslemeye başlayabilirsiniz.