Bebekleri karşılaştırmak farklı bebekleri kıyaslamak bebekleri kıyaslamak bebekler arasında karşılaştırma yapmak bebeklerde gelişim süreci 2 aylık 2 aylık bebek 2 aylık bebeklerin karşılaştırılması

Zaman zaman başka annelerle bir araya geliyorum ve ister istemez bebeklerimizi kıyaslıyoruz. Bebeğimin normal gelişip gelişmediğinden çok endişeleniyorum.

Bir oda dolusu hamile kadının karınlarının büyüklüğünü karşılaştırmasından daha çok kaygı yaratan bir şey varsa o da bir oda dolusu yeni doğum yapmış kadının bebeklerini kıyaslamasıdır.

Gelişim normları bebeğin normal gelişip gelişmediğini ve geride kalıp kalmadığını anlamamıza yardımcı olur. Bebeğinizi başka bebeklerle ya da daha büyük çocuklarınızla kıyaslamanız gereksiz yere korku ve hayal kınklığı yaratabilir. Tamamen “normal” iki bebekten biri sesler çıkarmaya da sosyal ilişki kurma becerilerinde daha ilerideyken diğeri fiziksel yetenekler açısından (bir yandan diğer yana dönme) daha önde olabilir.

İlk yıl içinde bebekler arasındaki farklılıklar giderek artış gösterebilir. Bir bebek erkenden emeklemeye başlayıp on beşinci aya kadar yürümeyebilir, bir diğeri ise hiç emeklemeden onuncu ayda adım atmaya başlayabilir.

Bir annenin bebeğinin gelişimini değerlendirmesi de son derece özneldir ve her zaman doğru olmayabilir. Bir anne bebeğinin çıkardığı sesleri konuşmanın başlangıcı olarak algılamazken bir diğeri tek bir sesi bile “bana anne dedi” şeklinde yorumlayabilir. Bütün bunları söylememize rağmen entelektüel olarak bebekleri karşılaştırmanın doğru olmadığını bilmek bunu yapmamak ya da yapanlardan uzak durmak anlamına gelmeyebilir.

Birçok anne, bir otobüse bindiğinde, bir doktorun bekleme odasına girdiğinde veya bir parkta bebeği olan başka bir kadınla karşılaştığında kendini tutamayıp masum sorular sormakta, bu da ister istemez karşılaştırmaya yol açmaktadır.(Ne tatlı bir bebek! Daha şimdiden oturmaya başladı mı? Kaç aylık?). Eğer yalnızca “kendibe beğinizle ilgilenmeyi” başaramıyorsanız karşılaştırmanın gerçekte ne kadar anlamsız olduğunu düşünmeye çalışın. Sizin bebeğiniz tıpkı o doğmadan önceki karnınız gibi kendine özgüdür.